Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron na schůzce plánují projednat možnosti, jak přesvědčit amerického prezidenta Joea Bidena, aby USA umožnily Ukrajině odpalovat rakety Storm Shadow na cíle hluboko na území Ruské federace. Bez souhlasu Spojených států nelze zbraně využívající americkou technologii k takovému útoku použít. Informaci přinesl britský deník The Telegraph.
Podle informací The Telegraph doufá britská administrativa, že se amerického prezidenta Joea Bidena podaří přesvědčit, aby souhlas podepsal, protože od budoucího prezidenta Donalda Trumpa se takový postup neočekává.
„Opravdu se chceme ujistit, že můžeme využít čas mezi dneškem a 20. lednem (den, kdy se Donald Trump ujme úřadu, pozn. red.) co nejefektivněji, a neodkládat vše na později, do příští administrativy,“ uvedl nejmenovaný zdroj z britské vlády pro The Telegraph.
Debaty, zda by Ukrajina měla mít právo bránit se i za pomoci ničení cílů v ruském zázemí se vedou již dlouhé měsíce. Rusové tuto dobu využili k přesunu ohrožených letadel, jichž především se souhlas týká, na ještě vzdálenější základny.
V současné době má Ukrajina povoleno používat rakety Storm Shadow výhradně na okupovaných územích, výjimečně na ruském území, například k úderům na jednotky poblíž hranic. „Přesná opatření nebyla nikdy zveřejněna,“ zdůrazňuje The Telegraph.
O tom, jak se v lednu změní přístup USA k válce na Ukrajině, The Telegraph zatím jen spekuluje. V první řadě připomíná, že „od vítězství Trumpa ve volbách Joe Biden uvedl, že bude pokračovat v navyšování humanitární a vojenské pomoci pro Ukrajinu pomocí prostředků, které již schválil Kongres“.
Kromě toho The Telegraph uvádí, že Joe Biden bude u svého nástupce lobbovat, aby USA Ukrajinu neopouštěly. „Prezident Biden bude mít v průběhu příštích 70 dnů příležitost promluvit v Kongresu a k nastupující administrativě, že Spojené státy by neměly odcházet z Ukrajiny, že odchod z Ukrajiny znamená větší nestabilitu v Evropě,“ cituje deník Jakea Sullivana, poradce pro národní bezpečnost USA.
The Telegraph ovšem v textu projevil obavy, že by akce britského premiéra mohla podkopat vzájemné vztahy s USA, až v jejich čele bude stát Donald Trump.