
Televizní stanice Restart přišla s informací, že Ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického (ANO) pravděpodobně ve velkém porušilo sankce označované (byť nepřesně) jako „protiruské“.
Přijímalo totiž prostřednictvím státního podniku LOM Praha, spadajícího pod ministerstvo, dodávky armádních technologií a materiálu spadajících pod sankční seznam. Důvodné podezření na protiprávní jednání nemá televize pouze v případě rozhodnutí ředitele podniku LOM, nýbrž právě i v případě samotného ministerstva. Podle televizí osloveného právníka Aleše Rozehnala by se jednalo nejen o porušení práva evropského, nýbrž i českého.
Jak informoval server Echo24.cz podezřelé jsou konkrétně tři smlouvy uzavřené s ruskou společností Rosoboronexport. První měla být uzavřena na opravu čtyř vrtulníkům Mi-17-V5, další dva na spolupráci při opravě agregátorů a na dodávku náhradních dílů.
Česká televize informovala o uzavření jakési zakázky za desítky miliard, přičemž se veřejně hovořilo, že vyžaduje dodávky ruských součástek, jak také informoval server Echo24.cz. Generální ředitel podniku LOM Praha Roman Planička se tehdy snažil hájit odkazem na vládu Spojených států, která podle jeho tvrzení vyjmula z platnosti sankčního seznamu právě firmu Rosoboronexport, která součástky dodává, a to právě kvůli zajištění oprav a servisu afghánských vrtulníků.
Sankce byly původně zavedeny Spojenými státy (z iniciativy pravicové Republikánské strany) kvůli nevyšetřené vraždě právníka a auditora Sergeje Magnitského v ruské vazební věznici. Později se přidala také Evropská unie a další státy kvůli okupaci Autonomní republiky Krym a také přístavního města Sevastopol ruskou armádou. Následně byly ještě rozšiřovány, jednak proto, že okupace pokračuje, a dále proto, že se ruská armáda účastní po boku teroristů (separatistů) bojů na východní Ukrajině.
Sankce byly zavedeny nejprve výhradně vůči vybraným osobám (vysoce postaveným úředníkům, federálním návladním apod.) a později byly rozšířeny právě také na armádní výrobu či tzv. výrobu dvojího užití (zneužitelnou ve vojenství). Mělo by se jednat tedy pouze o cílené sankce.
Plošné sankce, avšak jen mírného rozsahu, naproti tomu zavedl někdejší primátor Prahy Tomáš Hudeček (tehdy TOP 09) v oblasti do té doby dohodnuté kulturní výměny mezi Prahou, Moskvou a Petrohradem. Plošné sankce obrovského rozsahu však z druhé strany zavedla ruská vláda, která jimi výrazně poškozuje evropské (i další) zemědělce a jejich ruské zákazníky.