Šance Martina Stropnického stát se prezidentem klesly prakticky na nulu. Obdobně nejsou nijak vysoké šance ani jiných kandidátů za ANO.
Důvod? Zejména krátké období mezi parlamentními a prezidentskými volbami. Prezident Miloš Zeman vyhlásil volby do sněmovny až na druhou polovinu října, což byl nejzazší termín. Tvrdil, že se tak rozhodl zejména proto, aby se následující volby neposouvaly stále více k prázdninovému termínu.
Zároveň se zdálo, že se tím snaží emancipovat ve vztahu k Andreji Babišovi (ANO), který měl objektivně zájem na tom, aby se volby konaly co nejdříve. Hrozilo totiž, že do voleb skončí vyšetřování jeho pravděpodobných podvodů v případu Farmy Čapí hnízdo jednak českými orgány činnými v trestním řízení a pak také příslušným evropským úřadem pro boj proti podvodníkům (OLAF), přestože Babiš lže, že tento úřad Čapí hnízdo nevyšetřuje.
V případě české policie a státních návladních se tato hrozba (z Babišova pohledu) potvrdila jako reálná. Ale vzhledem k tomu, že by se volby mohly konat stejně nejdříve až poslední pátek a sobotu v září, Babišovi by nakonec volba dřívějšího termínu stejně moc nepomohla. Sněmovna jako celek totiž bude o jeho (a Faltýnkově) vydání spravedlnosti poprvé na plénu jednat už začátkem září.
Nakonec se však ukazuje, že byl Zemanův tah zřejmě promyšlený. Šlo mu zkrátka o to, aby byl mezi parlamentními a prezidentskými volbami co nejmenší rozestup. Navíc mu v tom nyní překvapivě pomohl i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Ten si byl v minulosti se Zemanem ideově a snad můžeme říci, že i osobně, blízký. Během nedávné vládní krize, kdy se Zeman postavil za Babiše a proti premiérovi z ČSSD Bohuslavu Sobotkovi (když plánoval protiústavní postup, nebo přinejmenším postup na hraně Ústavy), však Štěch přirovnal Zemanovo chování k chování „senilních starců, kteří už na tom nejsou fyzicky, ani duševně právě nejlépe“.
Proto je tak překvapivé, že Štěch nyní Zemanovi pomohl, když vyhlásil prezidentské volby již na první možný termín. Vysvětluje to tak, že se přiklonil k názoru Ministerstva vnitra (které volby organizuje), a zvolil takový termín, aby ani druhé kolo nezasáhlo do pololetních či jarních prázdnin.
Zeman tedy zřejmě bude po parlamentních volbách co nejvíce protahovat jmenování premiéra. Obdobně pak bude otálet i se jmenováním jednotlivých ministrů. Pojistí si tím, že mu ANO půjde na ruku a podpoří ho v kandidatuře na prezidenta republiky. Nebo přinejmenším nenasadí žádného kandidáta proti němu. Zeman a „Babišovci“ totiž nyní mají podle řady průzkumů zhruba stejnou skupinu voličů, byť tomu tak ještě při parlamentních volbách na podzim 2013 nebylo. Nasazení Stropnického by jinak Zemanovi hodně uškodilo a téměř jistě by se kvůli štěpení hlasů nedostal ani do druhého kola prezidentských voleb (byť v něm by pak případně v závislosti na „protihráči“ velkou šanci měl).
Objevovala se také spekulace, že by se premiérem mohl stát třeba Jaroslav Faltýnek (jako Babišova spolehlivá pravá ruka) a Putin, vlastně Babiš, by tak mohl kandidovat na prezidenta. Faltýnkovi by se totiž lépe sestavovala koalice. Jenže i tento scénář má drobný háček. Faltýnka by totiž musel premiérem při prvním či druhém pokusu opět jmenovat Zeman. Ten by navíc při takovém nátlaku jistě jmenoval někoho, kdo by co nejdéle zdržoval s předstoupením před sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.
Uvedený důvod úplně stačí k očekávání, že ANO nenasadí žádného svého kandidáta. K tomu se však přidává ještě skutečnost, že si Babiš nemůže chtít Zemana rozhněvat. Jinak by neměl šanci od něj případně dostat milost. Zdá se přitom, že velká většina ostatních relevantních kandidátů na prezidenta bude Babišovi nakloněna ještě mnohem méně.
Babiš by jedině musel hrát opravdu vabank, protože mu jde kvůli Čapímu hnízdu o hodně. Kandidoval by pak proti Zemanovi. Nezapomeňme však, že Babiš má nejen hodně příznivců, ale i odpůrců. Postup do druhého kola by kvůli štěpení se Zemanem neměl ani trochu jistý a přitom by právě ani druhé kolo neměl velkou šanci vyhrát. Lidé by pak totiž mohli volit pytel brambor, jen aby nevyhrál Mečiar (nebo v tomto případě Babiš), jak se říkalo na Slovensku.
Jedinou šancí pro Stropnického či Babiše je tedy Zemanovo případné odstoupení nebo nějaké opravdu fatální selhání, jaké by mu neodpustili ani jeho voliči (např. kdyby se za něco omluvil apod.).