Dění kolem kauzy Čapí hnízdo neprospívá politické ani vládní stabilitě, řekl dnes novinářům v Lánech po setkání s prezidentem Zemanem ministr obrany Martin Stropnický z Babišova hnutí ANO. Podle něj dění nelze vnímat jinak než účelově. Stropnický prohlásil, že v době sestavování vlády všichni věděli, jak se vláda sestavuje a s kým. „Do případu nevidím, ale z politického hlediska je to, jako kdybyste si vzali blondýnu a po pěti letech jí začali vyčítat, že není bruneta,“ vysvětlil.
[ctete]50970[/ctete]
Případ firmy ze skupiny Agrofert vicepremiéra, ministra financí a velkopodnikatele Andreje Babiše vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) i česká policie. Demokratická opozice kvůli podezření na dotační podvod svolala na středu 23. března mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.
[ctete]50240[/ctete]
„Stabilita není prázdné slovo, ale je to i hodnota, která se projevuje v klidnějším ekonomickém prostředí a prostředí pro podnikatele a nezdá se mi úplně racionální teď řešit nějakou záležitost, která se třeba jmenuje Čapí hnízdo,“ řekl dále Stropnický.
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že případ poškozuje vládní koalici a vládě to neprospívá. „Domníváme se, že hnutí ANO by mělo tuto věc urychleně řešit a vysvětlit tuto věc české veřejnosti,“ uvedl.
[ctete]51025[/ctete]
Kvůli kauze se ve středu uskuteční mimořádná schůze Sněmovny. Vicepremiér a ministr financí Babiš uvedl, že na ní zveřejní majitele Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace.
Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlé skupiny Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Demokratická opozice tento postup vnímá jako dotační podvod, a svolala proto mimořádnou schůzi.