Pomoc má být rychlá, jednoduchá a transparentní. Slovo rychlá si lze představit tak, že pomoc přijde hned, případně v řádu několika málo dnů. Jednoduchá, aby se v tom každý snadno zorientoval a vyznal. A transparentní, aby bylo na první pohled zřejmé, že je pomoc adresná, bez obezliček, pastiček a slepých uliček. Jak je na tom vládní pomoc podnikatelům v několika „speciálních programech“? Už samo množství, spletitost a nepřehlednost vládní covidové podpory napovídají, že rychlost, jednoduchost a transparentnost nejsou její silnou stránkou.
Pomoc jménem Antivirus
Naše společnost, píše podnikatel Petr (nebo Pavel či Marie, protože podobných příběhů jsou tisíce), podala žádost v programu Antivirus počátkem listopadu. V polovině prosince, poté co jsme museli dokládat např. i smlouvu s bankou o vedení firemního účtu (ačkoli úřady tyto informace mají), přišla odpověď: ZAMÍTNUTO! Důvodem bylo to, že žadatel nemůže být zároveň zaměstnavatelem i zaměstnancem. Vláda tedy vyřadila celou velkou skupinu těch, kdo jsou zaměstnanci svých společností. Příslušný úřad, jehož zaměstnanci jsou placeni z našich daní, si zřejmě neumí představit podnikatele v montérkách.
Pomoc jménem Covid
(Covid půjčka I, II, nebo III, Covid Bus, Nájemné, Kultura atd.)
Naše společnost, píše podnikatelka Marie (nebo Pavel či Petr, protože podobných příběhů jsou tisíce), podala žádost v jednom z programů Covid na počátku listopadu. Odpověď přišla z ministerstva začátkem prosince. ZAMÍTNUTO! Důvodem bylo to, že žadatel neodpovídá okruhu oprávněných žadatelů o dotaci. Nejedná se totiž o pomoc, ale o půjčku, kterou poskytuje banka, ručí za ni stát a státu poskytla na tuto záruku peníze EU! Příslušné ministerstvo, jehož zaměstnanci jsou placeni z našich daní, totiž vypsalo tolik programů, půjček Covid apod., že je téměř nemožné se v nich zorientovat a hlavně vyhovět těm často nesmyslným podmínkám. Že by právě to bylo účelem toho zmatku v podporách?
Pomoc jménem Kompenzační bonus
Jako živnostník, píše živnostník Pavel (nebo jiných deset tisíc živnostníků), jsem podal žádost o kompenzační bonus počátkem listopadu. Po dvouměsíčním čekání přišlo na účet 15 000 korun. Z toho musím státu hned vrátit 5000 Kč na sociální a zdravotní pojištění (skoro to vypadá jako lichva, ne?), zaplatit zálohu na energie a nájem (10.000 Kč), externí účetní (1800 Kč), telefon, internet, úvěry, půjčky, leasingy atd. Když všechno poplatím, jsem 30.000 Kč v minusu a s dětmi hledáme nezasněženou louku, abychom se mohli napást.
Pomoc od vlády
Ministři Havlíček, Schillerová a Maláčová se prakticky denně střídají v televizi a bombasticky sdělují, kolik miliard na pomoc podnikání posílají. Na druhé straně jsou desítky tisíc konkrétních živnostníků a drobných podnikatelů, kteří – ač jim vláda zakázala pracovat – žádnou pomoc nedostávají. Dokládá to ostatně i závěrečný účet ministerstva financí za uplynulý rok. Vláda slibovala pomoc ve výši 1,2 bilionu korun. Ve skutečnosti však byl vyplacen jen nepatrný zlomek této částky, konkrétně necelá desetina.
Vše je plné zmatků. Někomu se pomoc má měřit podle počtu židlí a sedadel, jinému podle metrů čtverečních, dalšímu podle počtu zaměstnanců. Na ty, kteří zaměstnance nemají (stejně jako na ty bez provozovny), se úplně zapomnělo. A vše je vyřizováno na desítkách míst, která spolu vzájemně nekomunikují. Komplikované formuláře prý nestačí zpracovat současní úředníci, a tak stát přijímá stovky dalších. Na podnikatele, kteří měli štěstí a pomoc si doslova vydupali ze země, stát posílá kontroly, jejichž jediným cílem je udělit pokutu, a navíc požadovat vrácení peněz, které jako pomoc přišly.
S jistotou můžeme tvrdit, že vládní pomoc není rychlá, jednoduchá a transparentní. Tak naše vláda jednat nechce, protože by se mohlo ukázat, že nevyplácí takovou podporu, jakou se chlubí.
Podnikatelské odbory vyzývají vládu opakovaně, aby přijala řešení transparentní a jednouché, aby jednala rychle. Vyzýváme vládu, aby pomoc postiženým podnikatelům vyplácela podle obratu za stejné období roku 2019 a nově podnikajícím subjektům nabídla adekvátní poměr. Veškerá data má stát k dispozici na finančních úřadech, v daňových přiznáních. Vše by zvládlo vyřídit pár set úředníků během několika málo dnů (a finanční správa jich má 15.000!). Vyzýváme vládu ČR, aby s námi dohodla výši procenta obratu, v níž má být podpora vyplácena. K tomu Podnikatelské odbory vyzvaly vládu, to by znamenalo spravedlivou pomoc pro všechny. Proč to Babiš, Havlíček a Schillerová odmítají? Proč nechtějí jednat rychle, jednoduše a transparentně? Vypadá to, že proto, aby jim nikdo nekoukal pod prsty, abychom neměli přehled o tom, kam naše peníze tečou.
Autor je předsedou výboru Podnikatelských odborů.