Přestože počet jaderných zbraní po celém světě klesá, jaderná síla jako taková se nezmenšuje. Současné jaderné zbraně jsou totiž výkonnější a účinnější než jejich předchůdkyně. Uvedl to Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Celých 27 let po skončení studené války je tak vize světa oproštěného jaderných zbraní pouze stále marným přáním.
Počet jaderných hlavic ve světě loni klesl, žádná z devíti jaderných velmocí ale nenaznačila, že by byla ochotna vzdát se nukleárních zbraní zcela. USA a Rusko mají stále 93 % všech existujících jaderných zbraní na světě. Obě země se v roce 2011 dohodly na jaderném odzbrojení, které podle zprávy ovšem pokračuje skutečně jen velmi pomalu.
Ústav sídlící ve Stockholmu sdělil, že Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea k 1. lednu letošního roku disponovaly celkem 15 395 jadernými hlavicemi. O rok dříve měly 15 850 nukleárních hlavic.
Z tohoto počtu bylo 4120 rozmístěných hlavic, tedy těch, které jsou nasazené na raketách či jsou na základnách s akceschopnými jednotkami.
Podle SIPRI se celosvětový jaderný arzenál postupně zmenšuje od éry studené války, kdy bylo v polovině 80. let ve světě téměř 70 000 nukleárních hlavic. I přes omezování ruských a amerických jaderných kapacit nicméně „Rusko i USA pokračují v rozsáhlých a nákladných programech modernizace svých jaderných sil“. Což znamená, že do jaderného výzkumu stále investují nemalé částky.
Amerika měla na začátku roku 2016 k dispozici více než 7000 jaderných hlavic, 1930 z nich lze použít okamžitě. Rusko vlastnilo v lednu celkem 7290 hlavic, z toho 1790 vhodných k okamžitému použití.
Do roku 2024 chce Washington podle analýzy investovat do jaderného výzkumu na 348 miliard dolarů. Podle některých odhadů vláda plánuje v tomto směru na 30 let dopředu, cílová částka by pak činila asi bilion dolarů. Nahradit by například chtěla zastaralé pumy, které nepřesně zasahovaly cíl.
„Plány americké vlády na modernizaci jaderných zbraní jsou v ostrém kontrastu s příslibem amerického prezidenta,“ uvedl Hans Kristensen ze SIPRI. Rusko je na tom ale podobně – již delší dobu se podle SIPRI snaží obnovit svůj arzenál ze sovětské éry. Velkou překážkou jsou ovšem pro Moskvu finance.
Nárůst jaderné síly ale zaznamenala zpráva i v dalších zemích – Británie má 215 hlavic, Francie 300, Indie 100 až 120, Pákistán 110 až 130, Izrael 80 a Severní Korea 10. Zpráva nakonec konstatuje, že pro většinu jaderných mocností zůstávají výhrůžky použitím jaderných hlavic základem státní bezpečnostní strategie.