Někdejší student Katedry antropologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni Jan Bauer je autorem bakalářské práce s názvem Etnografie vynucování sociální kontroly vůči lidem bez domova. Ta nejprve posloužila jako podnět pro skupinu Násilí a pořádek, která vyzvala k prošetření chování plzeňských strážníků. Ti se brání trestním oznámením na studenta, za nímž ovšem stojí jeho škola.
Bakalářská práce obsahovala řadu informací o šikanování a násilném chování plzeňské městské policie k lidem bez domova. Vypovídají zde konkrétní policisté a aktivisté z iniciativy Násilí a pořádek vytvořili petici, v níž požadují, aby se vedení města výpověďmi obsaženými v bakalářské práci zabývala. Zástupci strážníků vše odmítli a podali na Bauera trestní oznámení.
„Je to v šetření. Sotva jsme se to dozvěděli, tak jsme to projednávali s vedením městské policie. Jsou těžce pohoršení, že někdo něco takového uvádí, a podali trestní oznámení,“ uvedl radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer z PRO PLZEŇ.
Na trestní oznámení ale reagovala katedra antropologie v Plzni, jejíž zástupci zveřejnili otevřený dopis, ve kterém se za Bauera jasně postavili. „Považujeme výše uvedený postup Městské policie Plzeň za bezprecedentní pokus o zpochybnění svobody vědeckého bádání, zaručeného čl. 15 Listiny základních práv a svobod. Je naprosto nepřijatelné, aby autor bakalářské práce čelil trestnímu oznámení pro zjištění, ke kterým dospěl v rámci svého výzkumu a která byla v textu práce ilustrována citacemi z rozhovorů s jeho komunikačními partnery,“ stojí v dopise, pod nějž se již podepsaly stovky lidí.
Zástupci katedry zdůrazňují, že student splnil všechny potřebné požadavky k tomu, aby bakalářskou práci obhájil. „Podání trestního oznámení v reakci na zveřejnění svědectví o policejním násilí, pocházejících také od samotných lidí bez domova a sociálních pracovníků a pracovnic, je podle nás závažným selháním Městské policie Plzeň. Svědkům policejního násilí – ať už uvnitř policie, nebo z řad veřejnosti – vysílá totiž jasný vzkaz: rozhodnete-li se o něm veřejně promluvit, sami se tím můžete vystavit represi,“ píší autoři dopisu.