Nepochopitelnou situaci museli řešit organizátoři českobudějovického studentského majálesu, který i letos proběhl jako již tradičně ve znamení soutěže tamních středních škol. Studenti se v nejrůznějších kostýmech snažili zaujmout a vyhrát. Témata byla různá, v průvodu tak byly k vidění týmy Mexičanů, doktorů nebo pilotů. Objevily se také postavičky Mimoňů ze známé kreslené pohádky Já, padouch. A právě na ty se snesla palba nadávek a nenávisti. Důvodem byla jejich žlutá a modrá barva. „Táhněte s těmi ukrajinskými hadry z republiky!“ spílali někteří spoluobčané studentům na sociálních sítích.
Ve dnech od 21. do 26. května se v Českých Budějovicích konal již tradiční majáles, festival plný hudby, tance, street artu a zábavných převleků. K němu neodmyslitelně patří průvod studentů v nejrůznějších kostýmech. Každá škola, která se ucházela o prvenství a o to, aby se její lídr stal králem majálesu, si zvolila téma. K vidění proto byly postavy z říše fantasy, jiná škola se inspirovala Mexikem, v průvodu kráčeli zaměstnanci aerolinií a mnoho dalších. Vítězství si nakonec odneslo gymnázium J. V. Jirsíka v čele se svým králem Matyášem Hosnedlem. Tématem byla populární animovaná pohádka Já, padouch a oblíbené postavičky Mimoňů.
Kromě zaslouženého potlesku se však vítězům dostalo i neuvěřitelné nálože sprostot a nenávisti. Důvodem je to, že jsou postavičky modro-žluté. Někteří spoluobčané si totiž vzali do hlavy, že propagují barvy ukrajinské vlajky, a tudíž jde o podporu Ukrajiny.
Video z průvodu uveřejnil na své facebookové stránce deník Budějovice DNES. A vzápětí se v diskuzi pod příspěvkem vyrojilo neuvěřitelné množství nepochopitelných komentářů. „Mysleli jsme, že Budějovice jsou v Česku!“ stojí v jednom z nich. Někteří uživatelé sociální sítě pak nešetřili ani nadávkami. „Tupouni v akci. Tady není Ukrajina. Ale Čechy,“ napsal jiný z uživatelů. V podobném duchu se nesly také jiné komentáře. Podle některých diskutujících mají studenti vymyté mozky a mají jít bojovat na Ukrajinu. „Už aby jim přišel povolávací rozkaz, aby procitli,“ vzkázal studentům další z přispěvatelů.
„Tohle je pravé české studentstvo. Milý studenti jednou se s té žlutomodré po*erete. Je mi zle,“ neváhal nadávat studentům jiný z uživatelů sociální sítě (jazykově neupraveno). „Schovávat podporu UA za Mimoně je odporně pokrytecké. Podporovat nacismus u nás můžete klidně veřejně a bez okolků. Takže tomuto gymplu rozhodně palec hodně dolů,“ napsala také třeba paní Marta, která na svém facebookovém profilu tvrdí, že pracuje ve školce.
„To asi kontrolujete děti v mateřské školce, aby vám nepřišly ve žlutém triku a modrých kalhotách, že? Nebo si raději dejte ceduli na dveře se zákazem těchto barev, aby si náhodou nepřinesly Mimoně třeba z Kinder vajíčka nebo plyšáka z Billy,“ nenechal její příspěvek chladnou paní Lucii.
Do vysvětlování se následně pustila i facebooková stránka budějovického majálesu. „Chceme se rozhodně distancovat od všech nenávistných komentářů týkajících se tématu Já, padouch – Mimoni. Každá škola si v průvodu mohla vybrat jiné převleky, jak je vidět i dále v reportáži. Pohádka, kde se tyto postavičky objevily poprvé, je navíc stará více než třináct let, a nelze ji tedy v žádném případě spojit s ruskou agresí na Ukrajině. Budějovický majáles nemá žádný politický podtext, je to studentský svátek, při kterém se mají studenti bavit a podporovat svou školu. Mrzí nás všechny útočné komentáře, které se snaží této čistě apolitické akce využít k propagaci vlastních politických názorů. Všechny vyzýváme ke slušnosti a vzájemnému respektu,“ reagovali v diskuzi organizátoři studentské akce.
Zřejmě však marně. „My se distancujeme od vašeho fanatismu, který si nezadá s fanatismem německé mládeže za 2. světové války,“ napsal přispěvatel jménem Tomáš. Pro nebývalé množství nenávistných a výhrůžných komentářů, které jsou mnohdy i na hraně zákona, musela stránka Budějovice DNES možnost reakcí omezit.