Ruská občanka Sofia Sapega, která je po vynuceném přistání letadla Ryanair ve vazbě v Bělorusku, je považována za podezřelou ve třetím trestním řízení, informuje ruská redakce BBC s odvoláním na zdroj obeznámený s materiály případu. Byla zadržena společně se svým přítelem Romanem Protasevičem, když si režim prezidenta Lukašenka vynutil mimořádné přistání civilního letu pod záminkou hrozby bombového atentátu.
Třetí případ byl údajně zahájen podle článku běloruského trestního zákoníku za „podněcování nenávisti“ (článek 130, odstavec 3), který stanoví až 12 let vězení. Podle zdroje ruské redakce BBC je Sapega v tomto případu považována za podezřelou jako údajná správkyně opozičního telegramového kanálu „Černá kniha Běloruska“, který byl zodpovědný za únik osobních údajů běloruských bezpečnostních důstojníků.
Jak již dříve informoval nezávislý ruský list Novaja Gazeta, Sapega je rovněž obviněna z organizování masových nepokojů (podle článku 293 odst. 1 běloruského trestního zákoníku) a organizování skupinových akcí hrubě porušujících veřejný pořádek (článek 342 odst. 1).
Zdroj ruské redakce BBC spekuluje, že obvinění proti Sapegové bude použito k vykreslení širšího obrazu, který tvrdí, že její akce byly „objednány“ ze zahraničí. „Pokud se prokáže její zapojení do správy opozičního kanálu Telegram, pak vyšetřování vynese na světlo, kdo všechny tyto vzájemně propojené akce podle tří článků nařídil. Tyto akce jsou dílky skládačky, z nichž lze vytvořit obraz o tom, jak byly objednány zvenčí,“ uvedl zdroj.
Běloruské úřady na Sofii Sapegu uvalily vazbu na základě blíže nespecifikovaných obvinění. Ruské ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že Sapega je podezřelá „ze spáchání trestných činů podle několika článků trestního zákoníku Běloruska v období od srpna do září 2020“, což byla nejaktivnější fáze opozičních protestů v Bělorusku.
Dne 25. května provládní kanál Telegram zveřejnil 30sekundové „video s přiznáním“, v němž Sofia Sapega tvrdí, že je redaktorkou opozičního kanálu Telegram „Černá kniha Běloruska“. Rodiče Sapegy trvají na tom, že se v politice nijak neangažuje a opozičních demonstrací v Bělorusku se neúčastnila.
Podle zdroje ruské redakce BBC se Sapega po svém zatčení nejprve odmítla přiznat, ale vyšetřovatel ji „obratně přiměl k řeči pomocí psychologických metod“. Zdroj spekuloval, že vyšetřovatel jí možná slíbil, že ji deportuje do Ruska, pokud bude souhlasit se spoluprací.
Sofia Sapega je studentkou European Humanities University v Litvě. Je ruskou občankou, ale od dětství žije v Bělorusku a má běloruské povolení k pobytu. Mluvčí Kremlu 26. května uvedl, že Moskva může „de iure nastolit otázku“, zda by Minsk Sapegu nepředal ruským úřadům.