O tom, odkdy Čína věděla o vypuknutí epidemie plicní nemoci COVID-19 v provincii Chu-pej, se zbytek světa dohaduje bezvýsledně už několik měsíců. Aktuální studie vědců z Harvardovy univerzity napovídá tomu, že se virus ve Wu-chanu šířil mnohem dříve, než se myslelo.
Výzkumníci analyzovali na 111 satelitních snímků čínské metropole Wu-chanu. Skupina vědců pod vedením Johna Brownsteina z lékařské fakulty Harvardovy univerzity se zaměřila na vytíženost nemocničních parkovišť a zjistila, že od roku 2018 byla čím dál víc obsazená. Vůbec nejvíc aut na nich pak stálo v září a říjnu 2019. O předmětné studii informovala agentura Reuters.
Pět ze šesti sledovaných nemocnic mělo v uvedeném období vůbec největší příliv lidí a současně Číňané do internetových vyhledávačů ve zvýšené míře zadávali hesla „průjem“ a „kašel“. Podle zmíněného vědeckého týmu z Harvardu je proto možné, že se koronavirus ve Wu-chanu šířil už na podzim, tedy o poznání dříve, než co k situaci v uvedeném velkoměstě uvádějí oficiální údaje. Čínský režim informoval místní kancelář Světové zdravotnické organizace až 31. prosince 2019, a to o případech „zápalu plic neznámého původu“, které se objevovaly ve Wu-chanu.
Zda a nakolik zvýšená obsazenost nemocničních parkovišť skutečně přímo souvisela s koronavirem, nelze potvrdit, přiznávají vědci v předmětné studii. Německý zpravodajský server Spiegel cituje výhradu šéfa Německého střediska dálkového výzkumu dat při Německém leteckém a vesmírném úřadu (DLR) profesora Stefana Decha, který poukazuje na to, že u snímků není informace o čase jejich pořízení.