Kdo žije v manželství, dožívá se vyššího věku a trpí méně kardiovaskulárními nemocemi než ten, kdo žije sám. U bigamistů je ale riziko kardiovaskulárních onemocnění mnohem vyšší. Zjistila to studie, která byla provedena ve Spojených arabských emirátech a v Saúdské Arábii, kde je mnohoženství pravidlem. Studie byla představena na kongresu Kardiologické společnosti pro Asii a Tichomoří, která je východní obdobou Evropské kardiologické společnosti.
Podle italského deníku Corriere della Sera lze tedy závěr studie interpretovat i takto: Muži, nezáviďte šejkům, kteří mají dvě, případně i více manželek! Je-li jedna manželka prospěšná, dvě nebo více už mohou zdraví škodit. Polygamie totiž více než čtyřnásobně zvyšuje riziko infarktů a srdečních chorob.
Koordinátor výzkumu kardiolog Amín Daulá uvedl, že chtěl sledovat, co se děje se srdcem polygamistů, neboť četné studie ukázaly, že jedna žena srdci mužů prospívá. Kdo je ženatý, žije déle a méně trpí kardiovaskulárními nemocemi než ten muž, který žije sám. Nic ale nebylo dosud známo o stavu srdce polygamistů, což je případ muslimů v některých asijských zemích, v Africe a na Blízkém východě.
Amín Daulá sledoval 687 ženatých mužů, kteří se dostali do pěti nemocnic v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech kvůli problémům se srdcem. Jeho cílem bylo zjistit, zda existuje vztah mezi počtem manželek a přítomností a závažností srdeční choroby. Údaje především ukazují, že na Blízkém východě stojí muže vydržování několika manželek mnoho, a proto i v této části světa se někteří mnohoženství zříkají.
Hlavně pozor na srdce
Ze sledovaných osob byly dvě třetiny mužů monogamních a jen tři procenta měla čtyři manželky. Nikoli náhodou byli polygamní muži také nejbohatší, navíc starší a většinou pocházeli z venkovských oblastí. „Tam je polygamie společensky přijatelnější a lidé tam uzavírají sňatky v časnějším věku,“ řekl Daulá.
Výsledky této analýzy jsou jasné: existuje zřetelný vztah mezi počtem manželek a výskytem srdečních chorob. Nebezpečí onemocnění srdce roste až 4,6násobně.
„Čím více manželek, tím více narůstá počet případů ucpání věnčitých tepen,“ konstatoval kardiolog. „Vydržování četnější rodiny znamená profesionální, ekonomickou a citovou zátěž, která zřejmě souvisí i s větší zranitelností srdce: se všemi manželkami a případnými dětmi, které tyto manželky porodí, je třeba zacházet stejně dobře. Z toho vyplývající stres může dosti negativně zasáhnout kardiovaskulární zdraví. Polygamisté musejí mít vyšší finanční příjem a často jsou nuceni dojíždět do velkých měst, kde jsou lepší pracovní příležitosti. I to s sebou přináší stres. Kromě toho zde jsou další faktory spojené s polygamií, které mohou poškodit celkové zdraví muže. Jinak řečeno, polygamie nemusí být nezbytně přímou příčinou infarktů a podobných onemocnění, ale nepochybně tady je výrazná souvislost,“ řekl Amín Daulá.
Nyní by ještě bylo třeba zjistit, zda totéž platí v západních zemích pro ty muže, kteří jsou ženatí a teoreticky monogamní, ale ve skutečnosti mají jednu či více milenek.