Každý desátý obyvatel Německa touží po vůdci, který by vládl zemi pevnou rukou. Téměř 11 % Němců zastává názor, že Židé mají ve světě příliš velký vliv. A celých 12 % jich stále věří, že jako národ jsou od přírody lepší a silnější než zbytek lidstva. Na alarmující vzestup antidemokratických sil v Německu v posledních letech ukazuje i poslední rozsáhlá studie Univerzity v Lipsku, jejíž výsledky publikoval například Der Spiegel.
Nenávist vůči muslimům, nepřátelství vůči přistěhovalcům, narůstající pravicový extremismus, to je Německo v polovině roku 2016. Celá třetina obyvatel Německa si v tuto chvíli myslí, že v jejich zemi žije příliš mnoho cizinců.
Třetina Němců ve věku kolem 30ti let vnímá cizince obecně jako nepřátele, a podle toho se k nim také chová.
Dlouhodobý projekt sleduje politické názory německé veřejnosti již od roku 2002. „Stále existuje velká část veřejnosti, která je ochotná akceptovat a sledovat politické události, které za normálních okolností považuje za úchylné a podivné,“ uvedli autoři studie. Díky tomuto přístupu podle nich přímo v centru dění a uprostřed společnosti vyrostl obrovský antidemokratický potenciál.
Mezi lidmi, kteří dříve demokracii opečovávali a věřili jí, se objevila nedůvěra a strach z budoucnosti, která těmto tendencím nahrává.
Pravicoví populisté v Německu se tak z okraje společnosti pomalu ale jistě posouvají do jejího středu. „Ve straně Alternativa pro Německo našli populisté svůj politický domov,“ uvedli za univerzitu Oliver Decker a Elmar Brähler. „Stále převažuje obecně platný názor, že nacismus a krajní pravice jsou okrajovými jevy, v Německu jsou ale prvky a myšlenky nacionalismu velmi časté ve všech společenských vrstvách.“
Jakou cenu má tvůj život?
„Když se lidí zeptáte, na jaké straně v politice stojí, 90 % vám jich řekne, že ve středu. Ve skutečnosti ale inklinují k nedemokratickým názorům, což vede například k nárůstu politicky motivovaného násilí,“ tvrdí studie z Lipska.
Specifický postoj mají Němci při pohledu na představy o ideálním vůdci a společenském uspořádání. Téměř 7 % z nich si myslí, že za určitých okolností je diktatura tou nejlepší formou vlády. Více příznivců má tento postoj na východě Německa (13,8 %), méně na západě (4,8 %).
Studie potvrdila i nárůst xenofobie. Přibližně 10 % Němců věří, že Židé více než ostatní lidé používají špinavé triky k dosažení svých cílů. Více než pětina dotazovaných si myslí, že německá politika by měla mít za svůj hlavní cíl získání moci a vlivu, který v globálním měřítku Německu náleží.
Téměř 9% Němců se domnívá, že existují „cenné a bezcenné“ lidské životy. A více než 8 % Němců věří, že nacismus měl i svá pozitiva. Necelých 6 % je přesvědčeno, že kdyby Židé nezničili Hitlera, stal by se největším státníkem moderní historie.
Zajímavý je podle Olivera Deckera také poměrně častý výskyt těchto názorů mezi voliči Zelených, drtivou většinu jich ale lze přiřadit k AfD. Tito lidé označují všechny příznivce pluralismu ve společnosti za zrádce, různorodé názory v médiích je pak podle Deckera vedou i k tomu, že novináře obviňují ze lží. Všem sice měří stejným metrem, ale na rovné příležitosti jaksi zapomínají.
Naprosto nechutný polibek
I přes hrozivě vyznívající čísla je ale podle autorů analýzy i důvod, proč se o budoucí vývoj německé společnosti nebát. Ubylo v ní totiž lidí, kteří mají nezvratný, celistvý a uzavřený, výhradně pravicový pohled na svět. Nevýhodou je, že jejich vyhraněné názory jsou hlasité a jsou tak ve společnosti stále nejvíc slyšet. Bití jsou na tom především muslimové, Romové a žadatelé o azyl, vůči nimž stále roste vlna odporu.
Němci prostě stále trpí předsudky, což podle Deckera vyvolává otázku, nakolik je vlastně liberální společnost, v níž 4 z 10 lidí považuje líbání dvou osob stejného pohlaví za „naprosto nechutné“.
Kdo může situaci zvrátit? Jedině vzdělávací instituce, tvrdí autoři lipské studie, které dokáží demokracii opetovně obhájit i s jejími nedostatky a chybami.
Příčinu vidí totiž hlavně v dekonstruktivních debatách kolem migrace a uprchlické krize nejen v Německu, ale celé Evropě. Politici v ní prý kromě jiného kritizovali veškerý vývoj centralizovaných státních politik v uplynulých 20 letech. „Když se podíváte, kolik pravicového potenciálu tím vzniklo, najdete i vysvětlení atmosféry v celé zemi,“ dodali s tím, že až 20 % Němců souhlasí aktuálně s použitím násilí proti přistěhovalcům. To opravdu není málo.