Kdyby ještě žil Jaroslav Dietl, mohl by natočit další pokračování Nemocnice na kraji města, kde by se odehrála řada komických scén. Sice komických, ale převzatých ze současného života. Rozhořčení manželé a manželky přinášejí do nemocnic všelijaké preparáty a dožadují se, aby byly podány jejich hospitalizovaným blízkým.
Část lidu touží po zázračném léku, protože si myslí, že tak uniknou běžné léčbě, která podle nich nezabírá dostatečně svižně, nebo vakcínám, po kterých budou neplodní a dostanou se jim do krve mikročipy, pokud to tedy není Sputnik V. Na běsnění se podílejí všelijaké naštvané internetové bytosti, které povzbuzuje jistý poslanec, který nebude moc bystrý, protože opustil jisté bydlo strany Tomia Okamury a teď se snaží zachránit politickou kariéru, jak se dá.
Jedním ze zázračných léků má být ivermektin. Teď úplně nechme stranou, jestli ten lék nějak funguje, pro koho, za jakých okolností, kdy může škodit, co jsou přijatelná rizika a podobně. To je odborná záležitost. My laici jen vidíme, že odborníci se zdráhají o něm mluvit jako o nějakém vše řešícím přípravku, a to by nám mělo stačit.
Jakub Hlávka působící mj. jako výzkumník na Univerzitě Jižní Kalifornie v Los Angeles na svém twitteru 8. března napsal: „Podle vyjádření SÚKL bylo stanovisko o povolení distribuce ivermectinu / ivermektinu založeno na 7 studiích. Svůj komentář o každé z nich přidávám níže. Jinými slovy – jedná se o odborný paskvil.“
Ke každé studii pak píše krátké zhodnocení:
Studie je z Bangladéše, neprokázala žádné klinické benefity.
Studie je z Pákistánu, neprokázala žádné klinické benefity.
Studie je ze Španělska, neprokázala žádné klinické benefity.
Studie je z Palestiny a nebyla recenzována. Studie obsahuje zjevné statistické chyby (například rozpětí konfidence intervalu pro pobyt v nemocnici se překrývá mezi oběma skupinami, přesto je uvedeno, že se jedná o výrazné zkrácení hospitalizace). Studie nebyla randomizována a skupina pacientů s ivermectinem má pouze 16 pacientů.
Studie je z Iráku a nebyla recenzována. Studie sama uvádí, že ačkoliv došlo k „randomizaci“, kontrolní skupina neměla žádného kritického pacienta, ale víc vážných pacientů. To samo je důvodem ke skepsi vůči výsledkům, které naznačují rychlejší dobu uzdravení u mírných pacientů, ačkoliv neukazují žádný benefit v míře progrese nebo mortalitě. Studie pravděpodobně obsahuje statistické chyby, viz výsledky p value v Tabulce 1 vůči velikosti standardní odchylky.
Studie je z Indie a nebyla recenzována. Neukazuje žádný klinický benefit v primárních výsledcích.
Studie je z USA a ačkoliv ukazuje na rozdíl mezi oběma skupinami, jedná se o nerandomizovanou studii. Výsledky jsou tak pouze asociace (korelace), které je potřeba brát s velkou rezervou. Z výše uvedených studií je toto jediná, kterou můžeme brát vážně, přesto sama zdůrazňuje, že „randomized controlled trials are needed to confirm these findings“.
Hlávka není sám, kdo se vyjadřuje poněkud skepticky. Jan Bláha, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pro Seznam Zprávy řekl:
„Z našeho hlediska jsou dosavadní výsledky dostupných studií neprůkazné. A protože existují i práce, které účinek ivermektinu na covid přímo vylučují, byť i na ně se samozřejmě lze dívat kriticky, tak tento lék při existujícím riziku poškození pacientů nasadit nechceme. Opakovaně je potřeba zdůrazňovat, že nemáme žádné údaje o bezpečnosti jeho podání u pacientů s covidovou infekcí.“
Kdyby nic jiného, měli bychom důvěřovat spíš odborníkům než nějakému poslanci, jehož psychika a etické vnímání pravděpodobně nejsou na dobré úrovni.
Určitá vrstva lidí ale bude spíše věřit šarlatánům, kteří jim budou podle potřeby hlásat léčivé účinky mandragory, léčiv pro zvířata, dezinfence, vyzařování drahých kamenů. Je to už skoro takový pseudonáboženský kult, který má vlastní kněžstvo a šamany. Kdyby v důsledcích toho běsnění nešlo o život, bylo by to k smíchu, ale není.
Možná by se o některé takové hlasatele měla časem zajímat policie a je úplně jedno, že budou křičet, jak mainstream, elity a deep state chtějí umlčet kazatele pravdy.