
Karel Havlíček (ANO) FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček opět zaútočil na vládu kvůli zakázce na dostavbu dvou reaktorů jaderné elektrárny Dukovany. Podle něj nemá kabinet Petra Fialy (ODS) zajištěnou odpovídající účast českých firem. Nejsilnější vládní strana však něco takového odmítla. Občanští demokraté argumentují tím, že v době, kdy není hotový projekt, nemohou být uzavírány jednotlivé smlouvy. Havlíčkovi naopak strana připomněla jeho snahy o udržení ruského Rosatomu v tendru.
„Vláda chystá další podraz na podnikatele,“ pustil se do Fialova kabinetu první místopředseda Babišova hnutí ANO a poslanec Karel Havlíček. „Nemá zajištěnou odpovídající účast lokálního průmyslu na výstavbě Dukovan, přesto politicky tlačí na podpis smlouvy. Pokud tak učiní bez garance minimálně 50 procent českých dodávek, bude to její definitivní hospodářský debakl,“ zkritizoval vládu na sociální síti X.
Jeho slova nenechali bez reakce občanští demokraté. „Pane poslanče, všichni víme, že vás štve, že v tendru nebyli Rusové. Tak moc jste si to přál,“ vpálila strana Havlíčkovi. „Ale trošku rozumu do toho hejtování — nebo chceme moc? V době, kdy není elektrárna naprojektovaná, mohou být těžko uzavřené smlouvy na jednotlivé části. Slíbili jsme, že v době podpisu smlouvy bude smluvně garantováno 30 procent dodávek pro české firmy, v průběhu výstavby 60 procent. A to se taky stane,“ vysvětlila ODS.
Havlíček chtěl Rusko udržet ve hře
Příspěvek nejsilnější vládní strany narážel mimo jiné na Havlíčkovo chování v roce 2021, kdy měl ještě jako ministr průmyslu zasáhnout do tendru tak, aby udržel ve hře ruský Rosatom. Před lety o tom informoval web Aktuálně.cz s odkazem na slova Vítězslava Jonáše, šéfa lobbistické organizace Energetické Třebíčsko, která dlouhodobě dostavbu Dukovan prosazuje.
Aby vláda neoslovovala ruský Rosatom, tehdy důrazně doporučovali experti ministerstev vnitra a zahraničí, kontrarozvědky BIS, rozvědky ÚZSI, Vojenského zpravodajství a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Upozorňovali na to, že by v případě úspěchu firmy v tendru mohl režim diktátora Vladimira Putina použít největší zakázku v historii Česka k vydírání státu.
Havlíček přesto rozhodl o tom, že Rosatom bude mezi uchazeči o jadernou zakázku, kterým polostátní firma ČEZ zašle zadávací dokumentaci společně s bezpečnostním dotazníkem, ve kterém se bude ruské firmy ptát, zda je rizikem. „Dotazník byl vypracován na základě toho, že pořád se chtěl nechat ve hře ruský Rosatom. Ministr Havlíček vymyslel bezpečnostní dotazník, aby se ještě v tom dotazníku mohl Rosatom vyjádřit a mohlo se posoudit, jestli má nějaká bezpečnostní rizika. Vlastně to bylo proto, aby tam byl zachován Rosatom,“ řekl Jonáš. Havlíčkův nápad utnulo až odhalení, že Rusové zabíjeli ve Vrběticích.
Dostavba Dukovan je na správné cestě
Fialova vláda loni v červenci rozhodla, že dva jaderné bloky v Dukovanech postaví jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Kabinet jí dal přednost před francouzskou státní společností Électricité de France (EDF). „Korejská nabídka byla lepší téměř ve všem,“ vysvětloval tehdy premiér Fiala na tiskové konferenci. Smlouva se společností KHNP o stavbě bude podepsána v tomto čtvrtletí. Novinářům to ve čtvrtek při představení makroekonomické predikce řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Stanjura zároveň podle svých slov nepředpokládá žádný dopad amerických cel na stavbu Dukovan, přestože podle některých odborníků není vyloučeno, že by část zakázky realizovala americká společnost Westinghouse v rámci svého ujednání s KHNP o ukončení sporů o použití jaderných technologií. Ministr také upozornil, že součástí smlouvy by mělo být i konečné stanovení ceny za jaderné bloky.
Pro financování prvního plánovaného bloku v Dukovanech už Česko získalo takzvanou notifikaci EU. Pro druhý blok o ni bude muset požádat samostatně. Stanjura řekl, že ministerstvo průmyslu a obchodu vede neformální konzultace s Evropskou komisí. Formální jednání bude možné zahájit teprve po podpisu smlouvy o stavbě.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) očekává podpis smlouvy na Dukovany v následujících několika týdnech. Nabídka korejské firmy byla podle něj nejkvalitnější a nejlepší možná. „Nespekulujme a neodkládejme proto tento podpis, neexistuje pro to žádný relevantní důvod,“ prohlásil na čtvrtečním jednání Okresní hospodářské komory Třebíč. Dodal, že smlouva mezi společností ČEZ a korejskou KHNP už je dokončena a prochází závěrečnými kontrolami.
„Stále platí má podpora co nejvyššího podílu českých firem na zakázce. S KHNP jsme si při mé únorové návštěvě Jižní Koreje odsouhlasili dosažení jejich zhruba 30 procent účasti souběžně s podpisem EPC smlouvy s tím, že stále platí také požadavek na 60tiprocentní zapojení českého průmyslu v průběhu realizace zakázky,“ dodal Vlček s tím, že ho těší, že jsou již známé první české firmy, které se na zakázce budou podílet.
Podle původních plánů měly být smlouvy uzavřeny do konce března. Polostátní energetická společnost ČEZ, která bude investorem stavby, ale už dříve připustila, že se podpis zpozdí.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být dosud největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok by měl být hotový v roce 2036. V příštích třech až pěti letech by ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.