Vyostřené jednání poslanců o nouzovém stavu narušil konflikt, který český parlament nepamatuje. Poslanec Lubomír Volný se totiž dožadoval svého slova tak urputně, že přišel za předsedajícím Tomášem Hanzelem (ČSSD) a zaútočil na něj. Ačkoli bývají jednání českých poslanců obvykle umírněná, někdy jsou natolik vyostřená, že rezonují v médiích ještě po mnoho let.
Volný situaci gradoval postupně. Na jednání si nevzal roušku, neměl na sobě ani oblek, zato si však oblékl triko s proticovidovým nápisem. „Mám tady pro vás nabídku, mám tady dvě stě bonbonů. Vzhledem k tomu, že je nás tady dnes poloviční počet, každý si můžete vzít dva a tři z nich obsahují něco, co se vám nebude líbit. Ale já vám neřeknu, co to je, protože ani když se jdete vakcinovat, tak se úplně nedozvíte, co do vás jde,“ řekl například. Za jeho vystoupení ho poslanec Dominik Feri (TOP 09) dokonce označil za „sobeckého idiota“.
Následnou šarvátku ve sněmovně veřejně odsoudila celá řada poslanců. „Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na východ od nás. Bylo to podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti,“ řekl novinářům jeden z nejdéle sloužících poslanců Marek Benda (ODS). Podobnou situaci prý nepamatuje.
A skutečně: ačkoli se slovní útoky sněmovní debatě někdy nevyhnou, jednací řád je natolik ochranářský, že poslancům zakazuje se oslovovat přímo. Oslovovat se tak musí jen prostřednictvím předsedajícího. Jenže ani jiné výrazné konflikty se sněmovně někdy nevyhnuly.
Tanec na předsednickém pultíku
„Zažili jsme něco, co se v tomto sále od zvolení Tomáše Garrigua Masaryka ještě nestalo,“ prohlásil předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na adresu Lubomíra Volného.
Jenže sám čelil výzvě opozice k rezignaci, když vypluly na povrch fotografie, jak tancuje v botách a s kytarou v ruce na předsednickém pultíku. Prý takto oslavoval, že se stal šéfem sněmovny. Autenticitu fotografií sám přiznal. „Já se k tomu dokonce hrdě hlásím,“ uvedl s tím, že se jen málokomu podaří zahrát v takovém prostoru. Sál byl podle něj v té době v rekonstrukci.
Fotografie však pobouřily tehdejší poslankyni za ODS Miroslavu Němcovou. „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie,” řekla a vyzvala Vondráčka k rezignaci. Ten to odmítl.
Když už předseda @vondraczech v souvislosti s dnešní rvačkou ve sněmovně zmiňuje Masaryka, tak je třeba si připomenout, jakou sám nastavuje laťku. pic.twitter.com/kFjHG5CLRN
— Martin Marek (@martmarek) January 21, 2021
Babišův útok na Kalouska
Během jednání sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše v roce 2018 vznikla tvrdá roztržka mezi premiérem a tehdejším předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Babiš na něj nevybíravě útočil poté, co mu Kalousek řekl, že „fňuká a křivě přísahá na zdraví svých dětí“.
Babiš po něm začal křičet. „Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska. Je zase ožralej, zloděj, zlodějský. (…) Rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky,“ křičel během svého emotivního projevu.
Za svůj výrok čelil soudu, který sdělil verdikt, dle kterého Babiš překročil své pravomoci a má se za nepravdivé výroky Kalouskovi omluvit. Proti rozsudku se odvolal.
Pískání Dagmar Havlové
Před 23 lety, skoro na den přesně (20. ledna 1998), byl Václav Havel podruhé zvolen prezidentem ČR. O prezidentský post se ucházel spolu s komunisty navrhovaným astrofyzikem Stanislavem Fischeren a kontroverzním předsedou Republikánů Miroslavem Sládkem. Volba to byla vypjatá a eskalovala výpadem republikánského poslance Jana Vika na historicky první společné schůzi poslanecké sněmovny a senátu.
„Chci zdůraznit, že Republikánská strana Československa neuznává dnešní volbu hlavy státu. Konstatujeme, že Václav Havel není legitimně zvoleným prezidentem České republiky. Pane Havle, styďte se,“ řekl po oficiálním vyhlášení výsledků, na což kvapně reagovala Havlova manželka Dagmar a dvakrát zapískala na prsty. Šlo o jeden z největších incidentů té doby.
„Pojď ven!“
Při čtvrtečním agresivním výpadu nešlo o první aféru poslance Lubomíra Volného. V únoru 2019, kdy ještě působil v hnutí SPD, vyzval poslance Jana Birkeho (ČSSD), aby si šli vzájemný spor „vyřešit ven“.
Volný totiž obvinil část sněmovny z toho, že „vytvořila“ prvního českého teroristu Jaromíra Baldu. „Toho jste vytvořili vy. Vy, vítači, kteří jste podporovali nelegální imigraci a podporujete legalizaci nelegální migrace. Vy jste vytvořili pana Baldu, protože jste ho vyděsili,“ rozčiloval se Volný. Když na jeho slova reagoval právě Birke, tak ho Volný vyzval, aby šel ven ze sálu. „Já jsem jenom tomu vašemu primitivismu a agresivitě nastavil zrcadlo. A jestli máte problém se mnou něco řešit, tak pojďte ven! A tam si to můžeme vyřešit,“ řekl.