Marketingový tým Andreje Babiše pravděpodobně od nedělního odpoledne přemýšlí o tom, kolik koblih a knížek bude muset od pondělí rozdávat, aby se příliš nemluvilo o tom, že velký šéf má nový problém. Skupina Šuman totiž uveřejnila jasné důkazy o tom, že banka HSBC, jejímž váženým klientem je již dlouhá léta holding Agrofert, věděla o tom, že se u Babiše chystá dotační podvod. Zároveň ale v materiálech můžeme černé na bílém vidět důležitou věc ‒ že banky jsou a vždy byly Babišovým silným spojencem, který mu pomáhal na vzestupu, nakonec ale mohou sehrát roli jeho nejslabšího místa.
Banka, to je pro Agrofert neocenitelný partner a pomocník. Jako v každém velkém podnikání hrají velkou roli úvěry, o mnoho lépe se vám ale holding rozšiřuje, pokud vám jdou finanční ústavy na ruku ve sporech s menšími firmami ‒ tak tomu bylo například u Bohumíra Rady a jeho Agra Jevišovice nebo v případě Milana Sládečka, který s Babišem obchodoval, před lety ale spáchal sebevraždu.
[ctete]158959[/ctete]
Babiš dobře ví, že tak velká společnost, jakou je Agrofert, se může na banky velmi silně spoléhat. Vzájemně se potřebují a je jasné, že tak obrovská firma bude mít výhody. Je to patrné i z poněkud servilních projevů v dokumentech, které Skupina Šuman uveřejnila. Největší starost je tam ze strany banky o to, jak důležitá je Farma Čapí hnízdo pro pana Babiše. Dokonce se podle HSBC jednalo o „klíčový projekt“. A podle toho se s ním evidentně také zacházelo ‒ bez ohledu na to, že neměl nárok na padesátimilionovou dotaci z Evropské unie.
Jenže pokud se takovéto informace dostávají na veřejnost, vidíme nejen Babišovu závislost na HSBC, ale také holou pravdu: Babiš zase lhal, lhal několikrát a bude nejspíš lhát i nadále ‒ ovšem samozřejmě do doby, než rozhodne soud, který se takto závažnými důkazy bude jistě také zabývat.
A tak si jen připomeňme několik momentů z kauzy Čapí hnízdo, které se týkají toho, jak Babiš pracuje s fakty:
Rok 2013: „Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám. Mám tam jen pronajatou jednu budovu, to je vše.”
Tohle říkal Babiš v dokumentu Matrix AB s tím, že Čapí hnízdo vymyslel, když čekal s dětmi frontu v zoo: „Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa.“
Březen 2016, Novinky.cz: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“
Mimořádná schůze sněmovny, březen 2016: „Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.“
[ctete]156552[/ctete]
I po zveřejnění takto zásadních dokumentů je jasné, že místo odchodu z politiky přijdou další lži a snahy o diskreditaci kritiků a vyšetřovatelů. Stejně jako se po policejní žádosti o vydání pánů Babiše a Faltýnka snaživě ozval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, aby po vzoru prezidenta Miloše Zemana činil nátlak na policii.
Fakta se ale jen tak jednoduše popřít nedají. Šéf hnutí ANO rozhodně nebyl jedinou osobou, která o chystaném dotačním podvodu věděla, v tak náročném projektu bylo nutné zapojit mnoho lidí i institucí. A je možné, že Babišovi zlomí vaz jeho dosavadní nejdůležitější spojenec ‒ banka ‒ a jedinečné informace, které se týkají citlivých údajů o finančních transakcích. Protože o těch se nedá lhát tak jednoduše, jak se to zatím dařilo v případě skrytých vlastníků.
[ctete]159220[/ctete]