Anonymní twitterová skupina Julius Šuman zveřejnila nahrávky s Andrejem Babišem, které vedly k jeho odvolání ze Sobotkovy vlády. Svoje jméno zvolila podle důstojníka Státní bezpečnosti, jenž měl Babiše osobně naverbovat pro činnost agenta s krycím jménem Bureš.
Dosud neznámí uživatelé tohoto twitterového účtu publikovali sadu šesti nahrávek od května do srpna roku 2017. Na některých figuroval bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, s nímž poté redakce rozvázala pracovní poměr.
Na první nahrávce šéf ANO častoval vulgárními výrazy nejen koaliční partnery, ale i své zaměstnance („jsou to idioti“). Závažnější byl jeho pokus o nátlak na výměnu jednoho z členů arbitrážního soudu při Hospodářské a Agrární komoře, Radka Pokorného, poradce premiéra Sobotky. Jeho odstranění měl zařídit prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a Babiš se pohoršoval, že údajný slib nesplnil.
Druhá nahrávka prokazovala Babišovu snahu ovlivňovat obsah Mladé fronty DNES z jeho vydavatelství Mafra. Redaktorovi Přibilovi určoval, kdy mají být nasazeny kompromitující články proti ministrům vnitra Milanu Chovancovi a zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi.
Úniky ze živých spisů
Na třetí nahrávce Přibil nabízel Babišovi dokumenty policejního spisu Beretta. Předložil mu protokol výslechu bývalého ředitele GIBS Dušana Brunclíka a sliboval, že sežene další. Zároveň prozradil svoje zdroje z ÚOOZ, který kauzu vyšetřoval. Podle Přibila vyzvídaly, zda se jejich šéf Robert Šlachta stane ministrem vnitra. Babiš přiznal, že u něj projevil zájem o post policejního prezidenta.
Manipulace se živým spisem je jasným porušením zákona a nepřijatelným zasahováním do politické soutěže. Nelegální postup je patrný i z další nahrávky, kde Babiš prohlašoval: „Naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony…“
Opavská firma FAU Přerov obchodující s pohonnými hmotami měla sklad v areálu chemičky Prechezy z holdingu Agrofert, který se ji neúspěšně pokoušel odkoupit. Babiš, který neměl mít přístup k živému daňovému šetření, musel získat informace z Finanční správy, kterou tehdy vedl jím dosazený ředitel Martin Janeček.
Poslední aktivita Julia Šumana se odehrála v říjnu 2017, kdy zveřejnil dokumenty ke kauze Čapí hnízdo. Vyplývalo z nich, že banka HSBC v letech 2008 a 2010 věděla, že tato společnost, jíž poskytla stomilionové úvěry, stále patří Agrofertu. Farma by tak nemohla získat evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky.
Na základě Šumanových nahrávek byla ustavena parlamentní vyšetřovací komise, která následně přijala usnesení, že Andrej Babiš veřejně lhal a zneužíval svoje média ke kompromitaci politických rivalů.
Zatímco z obsahu skandálních nahrávek nebyly vyvozeny žádné závěry, o to větší pozornost věnovala policie po nástupu Babišovy vlády vyšetřování, kdo stál za úniky na twitterový účet. Dokonce byl kvůli podezření z autorství nahrávek zatčen a obviněn bývalý náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut. Bez výsledku, vyšetřování neprokázalo žádné zavinění.
Zločiny Andreje Babiše, na které se nesmí zapomenout. Čtěte na webu babisovyzlociny.cz.
Líbí se vám tento článek? Podpořte svobodná a nezávislá média. Váš finanční dar můžete zaslat na sbírkový účet 4095439339/0800. Díky těmto příspěvkům můžeme přinášet obsah bez pomoci jakéhokoli oligarchy a šířit jej.