Návrh Jana Hamáčka, aby se Praha stala místem setkání amerického a ruského prezidenta, vyvolal na sociálních sítích mnoho reakcí. Většina z nich naráží na prezidentovu náklonnost k Rusku, další zase tvrdí, že už jsme dávno rusko-čínskou kolonií, proto bychom nesplnili podmínky pro neutrální území.
Americký prezident Joe Biden přišel s návrhem, aby se uskutečnil summit, na němž by se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podmínkou mimo jiné je neutrální území, na němž by ke schůzce došlo. Na čerstvou informaci zareagoval Jan Hamáček, který na twitteru oznámil, že zaúkoloval velvyslance, aby pro setkání prezidentů nabídli naše hlavní město.
Zareagoval jsem na oznaméní 🇺🇸 prez. Bidena, který vyzval k osobní schůzce s 🇷🇺 prez. Putinem na území třetího státu. Pověřil jsem naše velvyslance ve Washingtonu a Moskvě, aby nabídli jako možné místo setkání Prahu a navázali tím na summit Obama-Medvěděv. Vše je ale na začatku.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2021
Ministr vnitra a dočasný ministr zahraničí tak využil nově nabyté pravomoci a jako šéf diplomacie začal jednat. Jeho nápad se ovšem na sociální síti, kde se s ním Hamáček pochlubil, nesetkal s úspěchem. Naopak se zde objevilo mnoho důvodů, proč není Praha pro summit vhodná.
„Jestli to bude vyjednávat nový ministr zahraničí, tak schůzka proběhne v Charbinu v provinicii Chej-lung-ťiang,“ napsal v reakci na kandidáta na nového šéfa diplomacie jeden z uživatelů twitteru. Jakub Kulhánek je totiž bývalým spolupracovníkem již zaniklé čínské společnosti CEFC. „Výborná volba! Těžko dnes na světě hledat rozpolcenější stát ve smyslu Východ x Západ,“ píše další z komentátorů.
Nejčastěji se objevují připomínky toho, že hradní zahraniční politika je směřována především východním směrem. „Na území ‚třetího státu‘. Tím není myšlena ruská kolonie,“ stojí v jedné z reakcí. „Hrad už je víceméně součástí Ruska, takže ‚území třetího státu‘ v ČR fakt nehrozí,“ píše další uživatel sociální sítě. „Hami, my už dávno nejsme neutrální území. Díky takovejm, jako jsi ty, patříme de facto k Moskvě,“ dodává jiný.
Objevily se i ostřejší reakce: „Žádného Putina tady netahej. Úplně stačí, co za bordel děláte s neschváleným Sputnikem a jak se snažíte přitáhnout Kreml do Dukovan, kolaboranti.“ Další zase nevěděli, z jaké funkce Hamáček svůj úmysl sděluje. „A reagoval jste jako vicepremiér nebo ministr zahraničí? A schválil vám to Ovčáček?“ zazněl zcela opodstatněný dotaz.
Necháme se překvapit, jak se k celé věci postaví premiér. Andrej Babiš by totiž určitě chtěl být první, kdo něco takového vymyslí. (Prchal to vymyslí, Babiš přednese). Za tohle asi Jana Hamáčka nepochválí.