Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, oznámil na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí EU také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Maďarský premiér Viktor Orbán při rozhodování o přístupových rozhovorech s Ukrajinou podle diplomatických zdrojů odešel z jednacího sálu, odchod to byl podle nich předem domluvený. Orbán před začátkem jednání otevření přístupových rozhovorů se zemí, která se brání ozbrojené ruské agresi, odmítal. Český premiér Petr Fiala ocenil úspěch jednání.
„Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Rada udělila kandidátský status Gruzii. A EU otevře vyjednávání s Bosnou a Hercegovinou, jakmile bude dosaženo potřebného stupně plnění kritérií pro členství, a vyzvala komisi, aby do března předložila zprávu s cílem přijmout takové rozhodnutí,“ napsal Michel. Jak dodal, jde o „jasný signál naděje“ pro tamní obyvatele a celou Evropu.
Orbánův odchod z místnosti byl podle diplomatických zdrojů předem domluvený. Agentura Reuters s odvoláním na diplomaty uvedla, že maďarský premiér nebyl v místnosti, ale věděl o tom a souhlasil s tím, že ostatní lídři budou rozhodovat o Ukrajině v jeho nepřítomnosti. To potvrdil také irský premiér Leo Varadkar. „Nesouhlasí s tím rozhodnutím, nemění svůj názor, ale v zásadě se rozhodl nevyužít svého práva veta,“ řekl Varadkar podle Reuters v Bruselu novinářům.
„Postoj Maďarska je jasný: Ukrajina není připravena na start vyjednávání o členství v EU. Je zcela nesmyslné, iracionální a nesprávné rozhodnutí začínat za těchto okolností rozhovory s Ukrajinou a Maďarsko svou pozici nezmění,“ uvedl ve videu na sociální síti X Orbán. Ostatních 26 členských států ale podle něj trvalo na tom, aby bylo rozhodnutí přijato, Maďarsko se rozhodlo jít svou vlastní cestou. „Maďarsko se nechce podílet na tomto špatném rozhodnutí, a proto se dnešního rozhodnutí neúčastnilo,“ řekl maďarský premiér. Jednání o úpravách víceletého unijního rozpočtu podle něj pokračují.
EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty Kyjev podle listopadového hodnocení Evropské komise všechny nesplnil. EK tehdy Ukrajinu vyzvala, aby v reformách pokračovala. Některé potřebné zákony Ukrajinci nicméně schválili v uplynulých dnech.
Fiala ocenil úspěch jednání
Rozhodnutí summitu EU o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou i s Moldavskem je důležitým signálem, řekl novinářům v Bruselu český premiér Petr Fiala. Evropská unie tím podle něj dává najevo, že má zájem o tyto země a o jejich budoucnost.
Prezidenti a premiéři zemí EU dnes na summitu v Bruselu schválili otevření přístupových rozhovorů po několika hodinách jednání, ještě ráno přitom maďarský premiér Viktor Orbán trval na tom, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Nakonec ale podle diplomatických zdrojů z místnosti při rozhodování o tomto bodu odešel.
Podle českého premiéra nebylo dosažení dohody jednoduché, je ale důležité, že Evropská unie opět v těchto klíčových věcech udržela jednotu.
Dnešní Evropská rada je podle českého premiéra jednou z nejtěžších, které dosud absolvoval. Přijatá rozhodnutí označil Fiala za „velký krok kupředu a úspěch pro Evropu i státy EU“.
„Odsouhlasili jsme text závěrů Evropské rady, který se týká Ukrajiny. Potvrdili jsme naši podporu této země a odsoudili ruskou agresi,“ řekl premiér Fiala. „Jde o důležitý signál jednoty, zvláště v těchto těžkých časech, kdy se objevují různé předpovědi, že jsme už unaveni,“ dodal. Ukrajina se od loňského února s pomocí západních zemí brání ruské ozbrojené agresi.