Summit Evropského politického společenství, který se ve čtvrtek koná na Pražském hradě, je průlom. Očekávám, že by měl odsoudit anexi ukrajinského území i ruské výhrůžky použití jaderných zbraní, uvedl na dotaz deníku FORUM 24 senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer. Česká republika by podle něj měla více spolupracovat s Paříží i Londýnem.
„Oceňuji, že se České republice podařilo navázat na ideu Francie, s iniciativou totiž přišel Emmanuel Macron. S Francií máme spolupracovat mnohem častěji a více, je proto dobře, že zde jsme k tomu naplno využili příležitost,“ tvrdí senátor Pavel Fischer.
Výsledkem summitu by podle něj mělo být odsouzení anexe čtyř ukrajinských oblastí i ruské výhrůžky použití jaderných zbraní. „Doufám, že tento summit přispěje k urychlení procesu rozšíření Evropské unie, aby bylo jasné, že se v Evropě rozšiřuje prostor demokratických hodnot, tedy nikoli, že se tento prostor zmenšuje,“ doplnil senátor.
„Symbolicky vzato je tento summit trochu podobný pozvánce na společenskou akci, kde se sice nemá přijímat žádné předem vybroušené prohlášení, ale kde je čas se setkat a naslouchat a jednat. Témata jsou nabídnuta dopředu – klima, energie a bezpečnost a mír. Všichni řešíme podobné otázky,“ vysvětlil Fischer důležitost summitu.
Hlavy pozvaných států začaly na Pražský hrad přijíždět krátce po čtvrteční 12. hodině. Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir. Naopak mezi posledními byli francouzský prezident Emanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz. „Raduji se z vysoké účasti těch, kdo potvrdili – například Spojené království – s Londýnem musíme jednat, tohle je skvělá příležitost. Je tam Lichtenštejnsko i Makedonie, Turecko i Švýcarsko, Gruzie, Ázerbajdžán nebo Arménie,“ popsal pro deník FORUM 24 senátor.
Sám také podporuje myšlenku, že na setkání nebylo zváno ani Bělorusko, ani Rusko. To podle něj zavleklo Evropu do nejvážnějšího válečného konfliktu od druhé světové války. „Poslední slovo ale nemohou mít vojáci. Tady musí dostat prostor politika a diplomacie. Z tohoto pohledu může být jednání Evropského politického společenství v Praze mimořádně důležité. Vždycky je dobré, když státníci jednají za jedním stolem, je to lepší, než když po sobě střílí.“
Od summitu Evropského politického společenství se neočekává žádný zásadní výstup. I proto je smysl jeho vzniku často kritizován. Podle Pavla Fischera by se ale Česká republika měla snažit, aby byla na začátku považována spolu s Francií za zakladatele. „Hodně záleží na tom, zda se nová platforma uchytí a nakolik se bude formalizovat. Kouzlo toho dnešního dne je, že jsme na začátku, a je tu velká energie a pozitivní očekávání.“
„Něco podobného dnes na summitech OBSE nebo ministeriádách Rady Evropy dávno není, ty organizace trpí vnitřními problémy a institucionální sklerózou. Rád bych proto, aby Česká republika na pokračování Evropského politického společenství plnila roli toho, který byl spolu s Francií na začátku jako zakladatel. To nám může za jistých příznivých okolností vytvořit velký prostor i v budoucnu,“ popsal pro deník FORUM 24 Fischer.
Kromě jednání 44 lídrů států z celé Evropy se v Praze v pátek uskuteční také neformální Evropská rada. Ani od ní se ale neočekává žádné závazné stanovisko. „Je to dobré načasování a je to příležitost s impulsy z dnešního jednání pracovat v rámci Evropské unie.“