V pátek odstartuje předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Kromě vedení zasedání Rady bude Česká republika až do konce roku 2022 určovat také její program a usnadňovat dialog mezi členskými státy a dalšími orgány Evropské unie. „Česká republika je připravená a věřím, že to bude úspěšně zvládnuté předsednictví,“ řekl v rozhovoru pro Týdeník FORUM, jehož část jsme zveřejnili i pro čtenáře deníku FORUM 24, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
Česká republika se během svého předsednictví chce zaměřit na pět úzce provázaných prioritních oblastí – zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost a posílení evropských obranných kapacit, bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.
Podle webu, který vláda při této příležitosti spustila, chce během předsednictví v Radě podporovat úsilí Evropské unie uhájit suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny s využitím všech nástrojů a programů včetně sankcí. V souvislosti s uprchlickou vlnou chce stavět na principech solidarity, efektivity a flexibility.
Podle vlády České republiky se musí Evropská unie zbavit závislosti na ruském plynu, ropě i uhlí. Proto se její předsednictví zaměří mimo jiné na otázky energetické bezpečnosti. Pracovat chce ale také na implementaci regulace zásob plynu a podpoře dobrovolných společných nákupů.
Zaměřit se kabinet Petra Fialy (ODS) chce i na zvyšování bezpečnosti, a to především v partnerství s NATO, obranyschopnosti proti kybernetickým hrozbám a geopolitickým souvislostem nových technologií. Posilovat bude i odolnosti institucí, které mají zásadní vliv na udržování a rozvoj hodnot demokracie a právního státu v Evropské unii.
Kromě svých priorit se předsednická země také stará o dotažení rozpracovaných bodů z běžné agendy Evropské unie. To by v následujícím půlroce mohla být i zelená politika. „Klima je velmi úzce spojeno s otázkou energetiky, což je jedna z priorit našeho předsednictví. Původní vize zelené Evropy musí reflektovat realitu, kdy Rusko rozpoutalo útočnou válku na Ukrajině. Potřebujeme snižovat evropskou závislost na Rusku a zároveň posílat co nejméně peněz Putinovi,“ popsal ministr Lipavský.
Přijede prezident Zelenskyj do Česka?
Už v půlce června oznámil premiér Petr Fiala (ODS) záměr uspořádat podzimní neformální summit Evropské rady v Praze, který by se týkal poválečné obnovy Ukrajiny a osobně by se ho mohl zúčastnit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského je reálné, aby se takový summit uskutečnil. Jeho svolání ale bude záležet na předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Česká republika ale už o jeho uspořádání usiluje a jedná.
To v rozhovoru pro deník FORUM 24 potvrdil i poradce premiéra Petra Fialy pro Evropskou unii Tomáš Pojar. „Prezident Zelenskyj do Prahy dorazí, jakmile bude moci opustit Ukrajinu. Takhle jsme se o tom s ním bavili minulý týden při našem posledním rozhovoru. Obávám se ale, že by se to během předsednictví nemuselo stihnout. Jakmile by ale nastal nějaký dlouhodobější klid zbraní, Zelenskyj přijede, jen vážně nevím, zda je možné, aby se tak stalo v následujícím půl roce.“
Hrozí scénář z roku 2009?
Letošní předsednictví je pro Českou republiku druhým v historii. To první proběhlo v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka (ODS). Neskončilo ale úplně slavně. Na konci března jí totiž byla poslaneckou sněmovnou vyslovena nedůvěra a vládla tak v demisi až do jmenování vlády Jana Fischera 8. května 2009. Jeho kabinet potom předsednictví v Radě Evropské unie dokončil.
Podobný scénář ale podle ministra Lipavského kabinetu Petra Fialy kvůli kauze kauze manipulace zakázek pražského dopravního podniku na pražském magistrátu nehrozí. „Věřím tomu, že naše vláda má stabilní oporu v poslanecké sněmovně. Nepředpokládám, že by hrozil nějaký scénář jako za Topolánkovy vlády. Doufám, že i opozice je natolik rozumná, že ačkoliv je běžné, že na domácí půdě spolu politické strany soupeří, nějakým způsobem se utkávají a snaží se získat si přízeň voličů, tak pochopí, že nadcházející půlrok budeme hrát významnou a symbolickou roli pro celou Evropskou unii,“ okomentoval v rozhovoru pro Týdeník FORUM ministr Jan Lipavský.
Ve světě ale kromě pádu vlády Mirka Topolánka rezonovalo české předsednictví i díky satirické plastice Davida Černého. Podle původně prezentovaného záměru měla být Entropa vytvořena ve spolupráci 27 umělců a uměleckých skupin ze všech členských států EU. Po jejím dokončení ovšem vyšlo najevo, že skutečnými autory jsou Černý a jeho asistenti.
Dílo, které například Belgii prezentovalo jako napůl plnou a napůl snědenou krabici pralinek, Francii zahalenou nápisem STÁVKA! a Německo jako soustavu navzájem propojených dálnic, kterou někteří popisují jako připomínající svastiku, vyvolalo v Evropské unii pozdvižení. Staženo bylo 10. května na Černého protest proti způsobu sesazení Topolánkovy vlády.