David Svoboda je olympijský vítěz, člen Českého olympijského výboru, předseda Komise sportovců ČOV a je také členem Armádního sportovního centra Dukla. Doufám, že kromě toho olympijského vítězství o ostatní jmenované atributy brzy přijde. A také si myslím, že by měl mít dost času povyprávět o svých sportovních úspěších před soudem. Protože podle mého názoru patří zavřít za zpochybňování genocidia.
V televizním rozhovoru přední český sportovec pan Svoboda – mluvilo se o účasti či neúčasti ruských sportovců na olympiádě – mimo jiné řekl: „Moje stanovisko je neutrální.“ „Jaký je tedy váš názor na to, jestli by ruští a běloruští sportovci měli mít právo zúčastnit se olympiády?“ zeptala se moderátorka. A nastal šok.
Ruský šváb ve sportovním dresu
„No tak ono to vypovídá vlastně ta situace, i když si pomůžu kontextem, tak vlastně už před rokem, když začal konflikt na Ukrajině, tak Mezinárodní olympijský výbor doporučil nezvat Rusy a Bělorusy a funkcionáře a politiky na sportovní akce a tak dále. Český olympijský výbor to doporučení podpořil, já jako zástupce sportovců jsem se zdržel hlasování, a to proto, že si myslím, jsem přesvědčen, já osobně teda, že politika do sportu filozoficky nepatří. To, že tam prakticky dávno je, že naše předchozí generace i ta současná sport před politikou neubránila, to je smutný fakt. Ale z toho vychází moje stanovisko. Proto se k tomu stavím… Můj postoj je neutrální. Co se týče úplně konkrétní otázky, jestli tedy Rusové a Bělorusové na olympiádu nebo do kvalifikací patří, a můj osobní názor, ten je v souladu i s tím, jak vlastně otočil Mezinárodní olympijský výbor během toho roku, a aktuálně doporučuje účast Rusů a Bělorusů, protože funkcionáři dobře vědí, že není možné účast zakázat, a neporušit tím v podstatě všechny dokumenty, ke kterým se zavázaly.“
Je to samozřejmě nesmysl, v roce 1948 nesměli japonští a němečtí sportovci – sportovci ze zemí, které zavinily druhou světovou válku – startovat. Ale dejme tomu, že jde o sice velmi podivný a mně osobně opravdu odporný postoj, ale postoj osobní. Odpornost výroku pana Svobody zjevně zaujala i jiné – a podle toho také zareagovala oficiální místa.
Ministryně obrany a další…
Jana Černochová v reakci na jeho vystoupení napsala na svůj twitter: „Na vlastní oči jsem viděla, co Rusko páchá za zvěrstva. Ne! Není normální, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, na kterou Ukrajinci nepojedou, protože brání svou vlast nebo je zabili. Nepochopím, jak tohle voják a olympionik může zpochybňovat!“
Dominik Hašek (sportovec tak slavný, že ho na rozdíl od pana Svobody znám i já) jeho výrok okomentoval také na twitteru: „Takže pan Svoboda (zástupce komise sportovců) podpořil účast ruských a běloruských sportovců v „našich“ soutěžích. Má na to právo. Je třeba ovšem říci, že tím podpořil ruskou propagandu (reklamu na) války, zabíjení a zločinů včetně genocidy na ukrajinských dětech a musí za to nést veškeré následky.“
Domnívám se, že Dominik Hašek má pravdu. Stejně tak si myslím, že má pravdu i ministerstvo obrany. To oficiálně na svém webu zveřejnilo svůj distanc: „MO nesouhlasí s účastí ruských a běloruských sportovců na olympiádě. Ministerstvo obrany se distancuje od výroků pětibojaře Davida Svobody, člena resortní ASC Dukla, který v ČT relativizoval a zpochybňoval zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině, a schvaloval, aby reprezentanti Ruska a Běloruska startovali na olympiádě.“
Celé to výše citované vystoupení by se pořád ještě dalo nějak „po dezolátsku“ schovat, zalhat. Dezoláti se ohánějí „právem na názor“ i v momentě, kdy tvrdí, že výrok „veverka je had“ je taky názor. Takže dejme tomu, že má pan Svoboda názor. Sice dost příšerný – ale třeba se při sportování bouchl do hlavy. Ovšem jeho výroky v televizi šly ještě o kousek dál, až „za názory.“ Nejprve trocha teorie.
Trestní zákoník
Hlava XIII – trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy. § 405 – Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia: „Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“ Tolik český zákon.
Pan Svoboda vedle výše citovaných výroků také v televizi řekl: „Kdo flagrantním způsobem porušuje mír, tak se měl stát středem nějaké diskuse. Pokud by celospolečensky, celosvětově byla shoda na tom, že konkrétní sportovci by se účastnit neměli, tak je to v pořádku. Když se na tom všichni shodnou jako například po jako po II. světové válce, tak proč ne. Ale takovou situaci my tady nemáme. Ten válečný konflikt stále probíhá, jak víme, tak první obětí každého válečného konfliktu je pravda. Máme spoustu informací, někdy protichůdných.“
Moderátorka mu skočila do řeči: „A třeba rezoluce Valného shromáždění OSN, které velkou většinou odsuzuje Rusko jako agresora?“
Sportovec odpověděl: „Může to být klidně mýlka. Já to nevím a nechci to rozhodovat. Nemám ambici to rozhodovat. Každopádně: Třeba co se týče komisí sportovců, celosvětově, tak na té konferenci například asijské komise sportovců nebo africké komise sportovců stojí za účastí Rusů a Bělorusů na olympiádě. To je podstatná část světa, to znamená, Evropa není jednoznačná, v Evropě není shoda, takže na základě těchto faktů jaksi zaujímat nějaké plošné jednoznačné stanovisko by bylo chybou, podle mého názoru.“
Zavraždění v Buči nejsou mýlka
Pan Svoboda jednoznačně, nepochybně a nepopiratelně zpochybňuje ruské válečné zločiny. Popírá, že ruská armáda vtrhla s tanky na území sousedního státu, okupovala část jeho území, vraždila, mučila a znásilňovala civilisty včetně dětí a dopustila se hned celé řady válečných zločinů. Putin je hledán Mezinárodním soudem v Haagu válečným zločincem. Dle Svobody však tyto zločiny „můžou být klidně mýlka.“ Ne, nemohou.
Z jeho výroků se nedá vymluvit, nedá se to okecat, svést na indispozici, opilost či slabomyslnost. Svoboda zpochybňuje genocidu. Podle mne by nebylo mýlkou, kdyby jej první den po výroku – tedy ve středu 30. března – vyhodili z armády. Udělal jí obrovskou ostudu a její uniformu po těchto výrocích už nemá mravní kredit nosit. Tu uniformu nosí ženy a muži, kteří riskují životy, kteří umírají při plnění bojových úkolů, kteří chrání mimo jiné i různé Svobody, aby na ně nedopadla Putinova nesvoboda. Takové špíny, která říká televizním divákům, že se ruské válečné zločiny možná nestaly, že to může být „mýlka“, by se měla sama armáda co nejrychleji zbavit. Říkalo se tomu „propustit beze cti“. A pak by měl pan Svoboda jako každý jiný popírač genocidy, jako každý obyčejný neonacista popírající holocaust jít před soud.