Svět věnuje pozornost přísným omezením, která platí od začátku března v České republice. Mimořádně závažnou situaci v Česku popisuje většina německých médií, a v souvislosti s aktuálním omezením pohybu padá i označení Super-lockdown. Média zdůrazňují oproti Německu jedenáctinásobný výskyt nových případů nákazy, a v analýze příčin katastrofy věnují odpovídající prostor kritice české vlády.
Zprávy o jedenáctinásobném počtu nových případů nákazy oproti Německu provázené záběry vojska na silnicích spolu s podrobnostmi o ostudném chování členů české vlády dotvářejí aktuální obraz babišovského Česka v Německu, potažmo ve světě.
Obraz zkázy zachycuje videoreportáž sdílená významnými zpravodajskými weby. „Pak jsou lidi nasraný…“ zaznívá v reportáži srdnatý postesk ženy na dětském hřišti, při jehož překladu si redakce serveru Spiegel.de pomohla německou obdobou idiomu „mít čeho plné zuby“. Dotyčná žena volila rázný slovník a vylíčila v Německu jen těžko představitelnou situaci, kdy politici neustále porušují pravidla, která předtím sami vyhlásili. „A pak se diví, že lidé s nižším IQ prohlašují, že ani jim se nechce pravidla dodržovat. Potíž je v lidech, kteří nám vládnou,“ uzavírá první z oslovených žen. Vládu kritizuje i další Češka, která na stejném místě odmítá kritiku přičítající vinu za masivní šíření nákazy nedisciplinovaným občanům. Příčinu spatřuje v pomalém rozjezdu očkování.
Zmíněná reportáž se vrací k chybám Babišovy vlády a komentář zmiňuje „ztrátu důvěry způsobenou fatálně chybným vyhodnocováním situace,“ které vedlo k předčasnému rozvolňování z léta, resp. k nedostatečným opatřením z podzimu loňského roku. V záběrech se objevují letošní dětinské „rebelie“ některých restaurací i poněkud předčasná hromadná oslava „konce koronaviru“ z loňského června na Karlově mostě – výjevy, nad nimiž musí německému divákovi zůstat rozum stát. I v Německu protestovali nejrůznější konspirátoři proti nařízením, žádný hromadný bojkot nařízené uzávěry restaurací si ale nikdo nedovolil.
„Aby dala najevo, jak vážná je situace, cení vláda zuby. Kromě 26 000 policistů dohlíží i armáda na to, aby nikdo nešel ani o krok dál, než kam má dovoleno jít,“ popsal uzávěru v Česku deník Tageszeitung, jenž zároveň zmiňuje případy nakažených dělníků, kteří roznášeli koronavirus u pásu. Agentura DPA pak spočítala, co české statistiky neuvádějí – že během sedmi dnů se v Česku nakazilo 780 lidí na 100 000 obyvatel. Deník Sueddeutsche Zeitung zmiňuje posměšky Čechů ze sociálních sítí vůči zaostalé kontrole hranic okresů vyžadující papírová potvrzení, jejichž pořízení v digitálním věku při zavřených papírnictvích a domácnostech bez tiskáren je o poznání složitější, než se zřejmě jevilo úředníkům, kteří podobu stávajícího omezení utvářeli.
V záběrech úvodem zmíněné reportáže z České republiky se mimochodem objevuje i jedna z provozoven ostudného pražského řetězce Pizza Company, která bojkotovala protiepidemická nařízení a která před bezmála třemi týdny zároveň na obrazovce nad svým vchodem beze slova tolerovala – pravděpodobně však z vlastního popudu zobrazovala – reklamu nejmenovaného násilnického poslance a příslušníka prokremelských kolaborantských kruhů. Personál zmíněné pobočky na pražském Kačerově dokonce na videu iniciativy organizující v době pandemie hromadné protesty a povzbuzující k porušování nařízení vybízel k bojkotu roušek. Redakce deníku FORUM 24 se pokoušela majitele předmětného řetězce oslovit, ten se však nechal personálem zapírat a na zaslané dotazy ani po dvou týdnech nereagoval.