Vědci vyzývají ke klidu ohledně domněnek, že by dnešní vakcíny na COVID nemusely ochránit lidi před novou variantou viru, která se objevila v Jižní Africe. Experti tvrdí, že není důvod k panice, přestože britský ministr zdravotnictví Matt Hancock řekl, že je velmi znepokojen poslední variantou Sars-Cov-2, která se objevila v Jižní Africe a je prý vysoce přenosná, stejně jako varianta, která byla poprvé zjištěna v Kentu.
Ve Spojeném království již bylo zaznamenáno několik případů infekce jihoafrickým kmenem. „Ta jihoafrická varianta mi dělá neuvěřitelné starosti,“ řekl Hancock v pořadu BBC Radio 4’s Today. „Proto jsme podnikli kroky, abychom omezili všechny lety z Jižní Afriky a cestování z Jižní Afriky a abychom trvali na tom, že každý, kdo byl v Jižní Africe, se sám izoluje. To je velmi, velmi závažný problém.“
Hancock vyjádřil své znepokojení po víkendovém rozhovoru v Times Radio se sirem Johnem Bellem, vládním odborníkem a klíčovou postavou vakcíny Oxfordu/AstraZeneca, kterou právě začala používat NHS (National Health Service, národní zdravotní služba).
Bell řekl, že nemá žádné obavy ohledně účinnosti vakcíny proti variantě, která se objevila v Kentu a rychle se šířila po celé Británii. Řekl však: „U jihoafrického kmene nevím. Nad tím visí velký otazník.“
Týmy v Oxfordu zkoumaly obě varianty viru, aby posoudily, jestli proti nim bude vakcína účinná.
„Skutečnou otázkou je, zda budou vakcíny dostatečné,“ řekl Bell. Fungovaly mnohem lépe, než se předpokládalo, že budou fungovat při prevenci nemocí, takže je nepravděpodobné, že by nějaká mutace viru vakcínu úplně vypnula, ale viry se adaptují, aby přežily.
„Teď jsme ve hře na kočku a myš, protože to nejsou jediné dvě varianty, které ještě uvidíme,“ řekl.
Podle odborníků se dají mutace viru očekávat, ale je pravděpodobné, že vakcíny budou stále působit tak, aby zabránily vážnému onemocnění lidí nakažených novými mutacemi. Vývoj v Jihoafrické republice ale pozorně sledují.
„Viry mutují a objeví se nové kmeny,“ řekl profesor James Naismith, ředitel Institutu Rosalindy Franklinové. „Takzvaný jihoafrický kmen má řadu změn a vědci se usilovně snaží pochopit jejich význam. Některé změny jsou poměrně významné, a proto jim vědci věnují velkou pozornost. Zatím nevíme dost na to, abychom mohli říct víc.“
Ravi Gupta, profesor klinické mikrobiologie na Cambridgeské univerzitě a čestný profesor na univerzitě v jihoafrickém KwaZulu-Natalu, zkoumal, jak mutace viru zvyšují infekčnost. Podle něj je třeba najít rovnováhu mezi varováním lidí před něčím, co by mohlo být důležité, a vyvoláním paniky, což se podle jeho názoru děje.
Prohlásil, že je třeba posílit kontrolní opatření a mutace přicházející z Jihoafrické republiky, stejně jako varianta z Kentu, jež se pravděpodobně již rozšířila do mnoha zemí, které ale nedisponují takovou schopností je detekovat jako Velká Británie a Jihoafrická republika. „Ale nikdo by zatím neměl předpokládat, že vakcíny budou ohroženy, řekl. „Vakcíny jsou v tomto boji opravdu životně důležité. Musíme je dostat ven co nejrychleji. Myslíme si, že budou stále účinné,“ řekl.
Naismith míní, že atmosféra strachu nikomu nepomůže. „Pro širokou veřejnost bych rád něco řekl o naší lidské povaze. Mnozí z nás mají rádi pořádné strašení a hororové příběhy jsou nedílnou součástí lidské kultury, což znamená, že se o takových věcech hodně píše. Nicméně bombardování děsivými scénáři o této nové variantě nevyvolává nic jiného než úzkost, protože je známo příliš málo a v tuto chvíli s tím nemůžeme nic dělat,“ řekl.
(Zdroj: Theguardian.com.)