Petr Bednarčík, švagr bývalého prezidenta Miloše Zemana, dostával dva roky výplatu od státu. Není ovšem jasné za co. Jeho funkci ani náplň práce nikdo nevysvětlil. Bývalého vojáka měla na poloviční úvazek zaměstnávat IT agentura za až 700 korun za hodinu. Se zjištěním přišel server Seznam Zprávy.
Starší bratr prezidentovy manželky Ivany Petr Bednarčík byl v letech 2019 a 2020 zaměstnancem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Jedná se o servisní organizaci spadající pod Ministerstvo vnitra ČR. Státu poskytuje servis v IT oblasti.
Bednarčík měl v podniku působit na pozici procesního analytika, ale o náplni své práce nechce příliš mluvit a detaily Bednarčíkova angažmá nechce upřesnit ani vedení agentury, přestože jsou výkazy práce povinnou součástí zaměstnávání lidí na dohodu o pracovní činnosti. „Jestli je neskartovali, tak je v NAKIT musí mít. Zkusím je najít doma. Ale nevím – od té doby jsem se dvakrát stěhoval,“ řekl Bednarčík, ale doposud nic nedodal.
Mimo jiné se například měl podílet na zakázkách od ministerstva vnitra, které si od NAKIT objednává odborné práce. Podle Bednarčíka souvisely s ochranou hranic proti nelegální migraci, tehdejšímu celoevropskému problému. „Když jsme se zajímali, k čemu je to dobré, bylo nám řečeno, že cílový úkol se nedozvíme, protože se plní v utajeném režimu. My jsme plnili jen dílčí úkoly,“ přiblížil Bednarčík. Ministerstvo vnitra ale o této zakázce neví. „Nedohledali jsme, že bychom si u NAKIT zadávali takovou práci,“ informovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. „My jsme dělali zabezpečovací kroky. A pak IT vymýšlelo, co dál. Ale já jsem s ajťáky nikdy přímo nemluvil,“ popsal Bednarčík náplň své práce, ke které neexistují doklady
Za externí práci na půl úvazku měl Petr Bednarčík získávat 700 korun na hodinu, tudíž si při dvaceti hodinách týdně mohl vydělat 56 tisíc měsíčně. Sám bývalý analytik částku potvrdil. Měl ji ovšem dostávat pouze poslední půlrok. Předtím prý pracoval za 300 až 400 korun na hodinu. Tyto informace jsou ovšem bez potřebných dokumentů neověřitelné.
Bednarčík v NAKIT skončil ke 31. prosinci 2020, protože prý tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) začal prosazovat jiné priority než migraci a navíc probíhala covidová pandemie. „To, co jsme dělali my, už bylo vyčichlé,“ dodal Bednarčík.
Server Seznam Zprávy měl podezření na nejasnosti v souvislosti s Bednarčíkovou pozicí již na podzim roku 2020, kdy recepční v NAKIT nebyla schopna v systému dohledat, v jakém oddělení Bednarčík pracuje. Nakonec se ho podařilo dohledat v oddělení interního auditu a jeho šéf prohlásil, že bratr prezidenta sice spadá formálně pod jeho sekci, ale ve skutečnosti komunikuje pouze s ředitelem legislativy Vladimírem Chrásteckým a že do centrály přijíždí z jižních Čech jen jednou za týden.
„Váš obsahově obdobný dotaz řeší NAKIT, respektive nyní Úřad pro ochranu osobních údajů v rámci vaší žádosti dle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Do ukončení tohoto správního řízení se k této věci nebudeme nyní nijak vyjadřovat,“ reagoval Chrástecký.