Svatba je v osobním životě vždycky slavnostní událost vyvolávající pozitivní emoce. Proto by se slušelo každému, kdo vstoupí do rodinného svazku, pogratulovat a popřát mu vše nejlepší. To jistě platí i pro Andreje Babiše a jeho ženu Moniku. V tomto případě však společenskou etiketu narušují dané okolnosti. Veselice na Čapím hnízdě je okázalým projevem arogance a výsměchem veřejnosti.
Svatba to byla velkolepá. Sjelo se dvě stě hostů, nevěsta předvedla krásné bílé šaty, slavnost zakončily efektní ohňostroje. Svatebčanům zahrál populární a všem režimům oddaný zpěvák Michal David, který zřejmě zaskočil za Richarda Krajča. Shodou okolností se také ženil. Dobrou náladu jistě nenarušili ani „provokatéři“ projíždějící kolem. Bulvár má o čem psát. Může rozebírat přípravy, briliantové prstýnky, menu a svatební cestu na Bora Bora.
Svatba po 23 letech
Andrej Babiš spojí příjemné s užitečným. Přesvědčil svou partnerku o oficiálním stvrzení svazku po dvaceti třech letech společného života a dvou dětech. Jeho PR tým se činí a zaplňuje facebookové profily kvanty fotografií, což vhodně zapadá do strategie marketingové kampaně. Zlé a nepřejícné větičky? Nikoli, ovšem nepochybně také vhodná příležitost se blýsknout a předvést se jako člověk z masa a kostí. U mnohých skalních sympatizantek jistě srdce pookřeje.
[ctete]142852[/ctete]
Jelikož je však šéf hnutí ANO současně politik rozdělující společnost, nemůže se vyhnout tomu, že se ani tato pozitivně vnímaná životní událost nedostane pod drobnohled pochybovačů a škarohlídů hledajících mouchy.
Proč se rozhoupal až po takové době, když mu tento volnější typ soužití evidentně nevadil, shodou okolností tři měsíce před volbami? Není to opravdu jen další součást akčního populistického marketingu, kterým Babišův tým zapleveluje sociální sítě?
To by asi bylo příliš přísné hodnocení, i když načasování svatby o promyšleném kroku svědčí. Důvodů bude víc. Navíc není jisté, jestli konzervativnější voliči ocení, že oligarcha žil tak dlouho na hromádce. Zásadnější vliv na mínění voličů tak zřejmě tato akce sama o sobě mít nebude.
Posílí střet zájmů?
Současně však přicházejí složitější otázky. Už letos v dubnu, tedy v době, kdy Andrej Babiš oznámil, že se se svou dlouholetou partnerkou v létě ožení, vznikaly otazníky, zda jeho náhlá chuť po ženitbě nesouvisí s novelou zákona o střetu zájmů. Monika Babišová je totiž členkou tříčlenné rady dohlížející na správce obou svěřenských fondů, kam Babiš vložil své firmy.
Už tehdy se ozývala kritika, že šéf hnutí ANO získá sňatkem nad fondy větší právní kontrolu, i když už ji má dostatečnou prostřednictvím jím dosazených a zcela loajálních osob, které mu impérium kontrolují. Sňatek by nebyl v rozporu s přijatou novelou zákona o střetu zájmů, ale po právní stránce by bylo možné dosáhnout lepšího dohledu nad majetkem ve fondech.
Jediné čisté řešení by proto byl prodej těchto firem, k čemuž se ovšem jejich majitel nemá. Naopak mu tato přesmyčka umožnila udržet miliardové toky státních dotací a veřejných zakázek, aniž by nad holdingem ztratil vliv.
Proto se jako nejproblematičtějším aspektem svatby stává něco jiného. A sice samotné rozhodnutí, že se uskuteční na luxusní haciendě Čapí hnízdo, vyšetřované kvůli podezření z dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun na domácí i evropské úrovni.
Padne verdikt před volbami?
Podle kuloárových zpráv už jsou v této věci připravena obvinění, která brzdí obstrukce obhájců a státních zástupců. Bude verdikt vynesen v září, jak je momentálně plánováno po několika odkladech termínu? Nebo se Babišovi podaří případ procesně vymanévrovat přes říjnové volby, nejlépe s cílem jej posléze zamést pod koberec?
Ve hře je stále i vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). I tady však dochází k průtahům, protože úřad mění svého šéfa. Letos končí mandát italskému prokurátorovi Giovanni Kesslerovi a jeho nástupce se ujme žezla až koncem roku.
V praxi to znamená, že rozhodnutí o nejcitlivějších kauzách, kam patří i Čapí hnízdo, vysoce pravděpodobně padne až po změně vedení. I OLAF už má přitom k dispozici všechny klíčové informace, aby mohl rozhodnout. Jeho pracovníci dokonce byli před časem v Praze, kde shromažďovali poslední svědectví a dokumenty.
Bez ohledu na to, kdy bude o vyšetřování rozhodnuto, už nyní platí, že Andrej Babiš o Čapím hnízdě prokazatelně lhal. Loni přiznal, že farmu vlastnily jeho dvě dospělé děti z prvního manželství a bratr jeho ženy Moniky Martin Herodes. Dlouho přitom tvrdil, že vlastníky farmy nezná a nemá s nimi nic společného.
Přiznal navíc, že tento projekt sám vymyslel a snesla se řada důkazů, že jej měl se svými lidmi od samého počátku pod kontrolou. Naposledy vyplavalo na povrch podezření, že Babiš v žádosti o dotaci uvedl nepravdivé údaje o úvěrování projektu. To by byl trestný čin.
Hroší kůže v nových poměrech
Tato kauza by za normálních okolností stačila k tomu, aby člen vlády rezignoval a odešel z politiky, dokud se nevyšetří. Pro politiky vždy platila presumpce viny, jakkoli to zní nespravedlivě. Ještě v nedávné minulosti ministři odstupovali za mnohem menší prohřešky.
Koaliční partneři však podezřelou transakci loni na jaře přikryli a netlačili v době kulminace kauzy na Babišův odchod z vlády, což by bylo čitelnější a srozumitelnější než nedotažené kroky v průběhu letošní vládní krize.
[ctete]142432[/ctete]
I to šéfovi hnutí ANO umožnilo, aby se tvářil, že se nic neděje. Jen stěží si lze historicky představit, že by měl někdo z jiných členů vlády takovou hroší kůži, že na své haciendě, podezřelé z podvodně získaných dotací, se stoickým klidem uspořádá velkolepou oslavu. Už vůbec si to nelze představit ve vyspělých demokraciích, kde by nikdo netrpěl ani všudypřítomný ministrův střet zájmů.
U nás je všechno jinak. Nové poměry umožňují tento okázalý projev papalášské arogance moci, hraničící s výsměchem veřejnosti. Andrej Babiš dává najevo pocit vlastní výlučnosti. Dvojí vyšetřování ho nezajímá, vždyť proti němu pořád někdo punktuje nějaké kampaně s cílem dostat ho z politiky.
Tuto oslavu mohl udělat kdekoli jinde. Ale proč by to dělal? Vůbec mu to nepřipadá divné či nevkusné a divné to zřejmě nebude připadat ani řadě jeho voličů.