Ministerstvo obrany rozdělí v následujících letech 275 milionů korun na přípravu lidí k obraně státu. S návrhem novely zákona o zajišťování obrany ČR v pondělí souhlasila vláda. Příjemcem peněz by měly být mimo jiné branné spolky, což otevírá cestu k financování i pro tzv. domobrany. Těm chce obrana ztížit účast prostřednictvím akreditačních komisí.
Střelecké spolky, radioamatéři, spolky zabývající se zdravovědou či sebeobranou nebo kynologové. Podobné spolky, ale třeba i církve a náboženské společnosti by mohly v budoucnu žádat o příspěvek na činnost, kterou v době míru připravují občany na válku.
Mezi takové spolky ovšem patří i domobrany, které chce stát naopak zakázat, nebo jim aspoň výrazně znepříjemnit život. V lednu v tomto smyslu vláda přijala návrh zákona, který teď stejně jako první zmíněnou předlohu posoudí poslanci.
Vláda schválila úpravu zákona o zajišťování obrany ČR. Je to důležitý krok k zapojení branných spolků do přípravy občanů k obraně státu. Posilujeme vazby s veřejností v této oblasti a motivujeme ji, aby měla možnost se angažovat, a to i jinak než třeba vstupem do Aktivní zálohy.
— Lubomír Metnar (@metnarl) May 18, 2020
Radikální jedinci se vztahem ke zbraním
Ministerstvo obrany na dotaz serveru HlídacíPes.org uvedlo, že žadatelé o příspěvek budou muset být akreditováni u speciální ministerské komise.
„Ta bude posuzovat nejen formální stránku žádostí, ale také bezúhonnost, důvěryhodnost, odbornou, technickou a materiální způsobilost branného subjektu, dále pojetí, obsah, cíle a plán daného programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) či záruky řádného provedení tohoto programu,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vala. Dodal, že akreditační komise si může vyžádat také stanovisko policie.
Před domobraneckými spolky dlouhodobě varuje Bezpečnostní informační služba. Ve své zprávě za rok 2018 napsala, že riziko představují zejména jednotlivci, kteří mají tendenci podléhat konspiračním teoriím a mají radikální sklony. „Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo o potenciálně rizikové jedince, jejichž chování nelze předvídat,“ uvádí zpráva BIS.
Podle odhadů sdružují domobranecké skupiny v Česku až kolem dvou tisíc lidí. Procházejí výcvikem, cvičí střelbu, jsou prý připraveni zapojit se do obrany země tam, kde stát – podle jejich názoru – selhává. Uvnitř domobrany je ale i jádro, které volá po tvrdším hierarchickém uspořádání. I na to upozornila zpráva kontrarozvědky BIS za rok 2018.
Polovina peněz na obsluhu systému
Podle návrhu nového zákona by měl stát ročně na přípravu lidí na válku vynaložit kolem 275 milionů korun. 200 milionů by rozdělovalo přímo ministerstvo obrany, zbytek by připadl na samosprávy.
Zhruba polovina celkových nákladů by byla rozdělena mezi spolky a přibližně stejnou částku má stát obsluha celého systému.
Podle návrhu zákona jsou právě spolky, církve či náboženské společnosti vhodné k výchově občanů – mají dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i materiální a odborné zázemí. Ministerstvo připouští, že v tuto chvíli nemá žádné relevantní informace, jak jsou lidé k obraně České republiky připraveni.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.