Ukrajinský voják Ilja Mychalčuk byl zajat ruskými jednotkami u města Bachmut na východě Ukrajiny. V temném sklepě mu wagnerovci amputovali obě ruce, které si zranil během bojů. Ošetření ale přišlo až po několikahodinovém výslechu, během kterého několikrát omdlel. Svůj příběh teď Mychalčuk popsal pro americký deník The Washington Post.
V únoru letošního roku wagnerovci zasáhli konvoj ukrajinských vojenských obrněných vozidel. Protitanková střela tehdy trefila právě Mychalčukovo vozidlo. Zásah mu poranil obě ruce, sám si musel natáhnout škrtidlo na obě ruce – pravou měl pokrytou kusy rozřezaného masa, levou mu poranily střepiny. O několik minut později se k jeho vozu přiblížili právě ruští žoldáci a střelili ho do obou nohou.
Škrtidla mu wagnerovci nahradili pevnými gumovými trubkami, které na koncích zavázali. Později byl ukrajinský voják převezen na jiné místo, kde musel zůstat v tmavém, špatně větraném sklepě.
Jeho levá ruka prý mohla být zachráněna, ale gumové trubky způsobily nekrózu. Wagnerovci mu sice lékařskou pomoc poskytli, ale až po mnohahodinových výsleších. Po výslechu byl ukrajinský voják uspán, a když nabyl vědomí, zjistil, že mu byly obě ruce amputovány. Pahýly nebyly sešity, ale pouze obvázány.
Během několikahodinového výslechu prý několikrát ztratil vědomí. Do krve mu tak wagnerovci aplikovali nějakou látku, díky které opět nabyl vědomí. Po zákroku přišlo ještě psychické mučení. Po amputaci se ho ptali, zda rád rybaří, a řekli mu, že už nikdy nebude moci bojovat. To je prý jediná hodnota, kterou Mychalčukova jednotka pro wagnerovce měla.
Voják musel hledal pomoc u ostatních válečných zajatců, aby věznění přežil. Koupali ho a krmili, hlídali ho a mluvili na něj, když byla bolest příliš silná.
Na svobodu se dostal během výměny zajatců letos v dubnu. V současné době se zotavuje ve Spojených státech, kde mu byly voperovány bionické protézy rukou v hodnotě 200 tisíc dolarů.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o jednu nebo více končetin 20 až 50 tisíc Ukrajinců, psal už dříve americký deník The Wall Street Journal. Čísla jsou prý srovnatelná s první světovou válkou, kdy o končetiny přišlo přes 60 tisíc lidí v Německu a zhruba 40 tisíc ve Velké Británii. Hlavní příčinou zranění, která vedou až k amputacím končetin, jsou miny na frontové linii.
Náklady na protézy mohou dosáhnout 50 tisíc eur. Ukrajinská vláda poskytuje na protézy pro vojáky až 20 tisíc eur, zatímco civilistům pomáhají charitativní organizace. Podle ukrajinských lékařů je nyní ukrajinský zdravotnický systém přetížený, takže někteří pacienti musí na protézu čekat někdy i více než rok.