Bavička Emma Knyckareová uvede kontroverzní letní festival, na který nesmí žádní muži. Projekt vyvolává vášně, a to nejen v sociálně progresivním Švédsku. Jedni vidí nezbytnou ochranu žen před sexuálním násilím, druzí diskriminaci mužů.
Myšlenka se zrodila letos v červenci poté, co hudební festival Bråvalla ve švédském Nörkkopingu ohlásil, že se příští rok nebude konat kvůli vlně znásilnění a sexuálního obtěžování žen. Nebylo to poprvé, už v roce 2016 kapela Mumford and Sons ohlásila, že se na akci kvůli desítkám případů obtěžování nevrátí.
Knyckareová proto v létě přišla s nápadem hudebního festivalu jen pro ženy. „Co kdybychom udělali opravdu cool festival, kde budou pouze ne-muži, dokud se VŠICHNI muži nenaučí chovat,“ vyhlásila na Twitteru. Následovala bouřlivá diskuse, zda by se takový měl festival měl, či neměl konat. Nutno říci, že většina jejích fanynek zajásala, i když se to zprvu tvářilo jako vtip či sociální komentář.
Už druhý den ale Knyckareová oznámila, že si nedělá legraci a festival skutečně uspořádá. Akce s názvem Statement Festival se bude konat od 31. srpna do 1. září 2018 ve městě Göteborg na jihu Švédska.
Bude to ryze ženská záležitost. Na festivalu podílejí pouze ženské organizátorky i pořadatelky a vystoupí pouze ženské umělkyně. Nesmí tam žádní muži, kteří se s tímto pohlavím narodili, ani žádní muži, kteří se s mužským pohlavím identifikují.
Knyckareová tvrdí, že její plán má obrovský ohlas. „Chvála přichází od mužů i žen. Většina Švédů chápe, proč musí být jejich manželky, sestry a dcery pod ochranou,“ říká autorka nápadu. Festival získal výraznou podporu po globální vlně obvinění ze sexuálního zneužívání, kterou rozjela aféra hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.
Festival bez mužů ale rozdmýchal vášně. Pořadatelky čelí kritice kvůli diskriminaci mužů. „Není to vlastně schvalování segregace a naznačování, že úplně všichni muži představují hrozbu?“ ptá se Janet Street-Porterová, komentátorka listu The Independent. Někteří kritici dokonce poukazují, že festival založený na „segregaci“ může být i protizákonný. Pořadatelky ale tvrdí, že svůj plán konzultují s právními experty a ryze ženský festival není proti zákonům.
Kdo je muž?
Vyloučení mužů také podle kritiků podněcuje pocit kolektivní viny mezi muži, kteří se sexuálního násilí nedopustili, a ani by je to nikdy nenapadlo. Zakladatelka festivalu se však brání. „Všichni muži neznásilňují, ale skoro všechna znásilnění mají na svědomí muži. Chceme vytvořit místo, kam ženy mohou přijít, aniž by se musely čehokoli bát. Není to řešení, ale reakce na existující problém,“ říká Knyckareová. „Ženy jsou diskriminované po celý rok, takže je v pořádku, že muže tři dny někam nepustíme. A fakt si nemyslím, že nemožnost jít na festival je nějaké hrubé zacházení s muži,“ hájí svůj plán.
Sporným bodem zůstává i nejasné kritérium výběru, kdo na festival může, a kdo ne. „Heterosexuální muži tam nesmí, ale transgender muži (lidé, jejichž sexuální identita je jiná než jejich pohlaví od narození) prý ano. A co další skupiny mužů, kteří jsou v menšině? Homosexuálové tam nesmí? A proč? Ve vašem přístupu nevidím logiku,“ napsala jedna uživatelka na sociální síti Instagram.
Budou pořadatelé lidem kontrolovat průkazy, kde je uvedeno pohlaví? Co když muži prohlásí, že se identifikují jako ženy, přestože mají mužské pohlavní orgány… A co ženy, které se identifikují jako muži? Budou moci vstoupit? Knyckareová ujišťuje, že to všechno pečlivě promyslí.
Festival shání peníze na internetové platformě Kickstarter. Vybral přes 1,3 milionu korun.