V pondělí dvě hodiny po poledni přiletí do Česka čínský prezident Si Ťin-pching. Při návštěvě trvající do středy se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic. Mnozí aktivisté ale již teď kritizují vládu i prezidenta za to, jakým způsobem se na příjezd Si Ťin-pchinga připravují a že tak kolaborují s komunistickým totalitním režimem. Proto chystají na úterý protestní akce, na které se svolávají prostřednictvím facebookové události s názvem Svědomí není na prodej!
Odmítáme poklonkování diktátorům
V prohlášení, které má Svobodné fórum k dispozici aktivisté tvrdí: „Odmítáme poklonkování diktátorům. Jako sebevědomí občané České republiky odmítáme servilitu českých organizátorů cesty čínského prezidenta do Prahy. Polepení Prahy zdravicemi v čínštině, zabrání poloviny veřejných prostranství v centru Prahy, aby se čínský prezident náhodou nesetkal s kritickým postojem veřejnosti, či organizace semináře v Poslanecké sněmovně, kde nás čínští experti mají školit v „řízení a rozvoji státu“ – to vše je daleko za hranicemi běžné diplomacie.“
Dále aktivisté upozorňují, že pokud jde o byznys s Čínou, tak v případě exportu Česká republika vyvezla loni více do Rumunska než do Číny. „Reálný ekonomický význam této akce zkrátka naprosto neodpovídá aktuálnímu humbuku. Reálný ekonomický význam mají tyto obchody především pro ty, kdo je sjednávají – a taky proto se nám snaží namluvit, že to dělají pro dobro nás všech. Znepokojuje nás ovšem především symbolický rozměr celé cesty. Prezident Zeman nás svým nadbíháním autoritářům z celého světa připravuje o naši tradiční zahraniční politiku, která má u české veřejnosti podporu a která nám vysloužila mezinárodní uznání: prosazování lidských práv,“ dodávají.
V prohlášení také připomínají usnesení Poslanecké sněmovny z 1. 4. 2008, ve kterém „Poslanecká sněmovna vyzývá všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti.”
„Situace je podle nás vážná,“ řekl k celé věci jeden z organizátorů, Tomasz Peszynski. „Prezident Zeman nás svou dlouhodobou podporou autoritářů, ruským Putinem či uzbeckým Karimovem počínaje, čínským Si Ťin-pchingem konče, ohrožuje a staví tak kolem naší země “čínskou zeď” přímo v srdci Evropské unie,“ dodal. Aktivisté, kterých je dle facebookové události již kolem šesti set, se v úterý sejdou na Kampě u Sovových mlýnů, aby následně prostřednictvím několika různých akcí sdělili, co je podle nich důležité, a sice, že „svědomí není na prodej“.
„Země naší velikosti potřebuje prosazování jasných pravidel a principů právního státu v mezinárodním systému nejen jako “nostalgický symbol” boje proti nedávné zkušenosti totality; je to také ta nejstrategičtější možná politika. Ve světě bez pravidel, kde silnější bere a bere, kolik chce, toto totiž země, jako ta naše, vždycky odskáčou. I proto vyjadřujeme solidaritu všem perzekuovaným čínským režimem,“ dodává další z organizátorů, Jan Vrobel.