ANALÝZA / Švédská veřejnoprávní televize přinejmenším v posledních čtrnácti dnech o konfliktu na Blízkém východě informuje prakticky v duchu propagandy hnutí Hamás. Reportáže na jejím webu vypovídají především o utrpení Palestinců v Gaze. Kdo a jak válku rozpoutal, se už v obrazových příspěvcích neuvádí.
Loni 7. října příslušníci Hamásu raketami i pozemními silami zaútočili na Izrael, přičemž mimo jiné zmasakrovali na 700 civilistů včetně dětí a asi 240 lidí odvlekli jako rukojmí. Cílem teroristů z Hamásu, kteří ovládají Pásmo Gazy, je zničení židovského státu, a běžné Palestince při tom využívají jako živé štíty.
Izraelci na útok okamžitě odpověděli a jsou připraveni bojovat, dokud teroristy nezlikvidují. V prvních měsících války neměla SVT problém pojmenovat viníka konfliktu, tedy Hamás, v poslední době se ale zdá, jako by převzala jeho narativ. Její téměř každodenní příspěvky vzbuzují dojem, že je to Izrael, který válku rozpoutal.
O tom, že objektivní zpravodajství do značné míry vystřídala propaganda, svědčí nejen chybějící kontext, ale i způsob, jakým jsou reportáže natočené. Od prvního záběru – televize předtím nezapomene upozornit, že obrázky jsou nepříjemné – je patrné, že chtějí zahrát na city, aby si šokovaný divák řekl, dost, tohle přece musí skončit, a postavil se na stranu Palestinců.
Nejlépe se k tomuto účelu hodí děti. Těm je věnována čtyřminutová reportáž zveřejněná minulou neděli. Odehrává se v nemocnicích na jihu a na severu Gazy. Příspěvek začíná záběrem na desetiletého Yazana al-Kafarna s mozkovou obrnou, který dva dny po natáčení zemřel, protože nemohl dostat potřebné léky a speciální výživu.
Kamera dlouze a v detailu snímá, jak ho matka drží za ruku. „Před válkou to byl hravý chlapec,“ vypráví. „Teď jenom leží a vůbec se nehýbá.“ Následují záběry na nohy podvyživených batolat v plenách, pak další – patřičně podbarvený hudbou – na plastové autíčko v sutinách.
Minulou sobotu si diváci SVT mohli pustit minutové truchlení palestinské ženy, které zahynul manžel a dvě miminka. Komentář: „Rania Abu Anzaová potřebovala deset let a tři mimotělní oplodnění, aby otěhotněla, ale jen několik vteřin, aby přišla o svá pětiměsíční dvojčata při izraelském náletu v Rafáhu.“
Hlavním aktérem pondělní reportáže je úrazový chirurg Moheb Rashid ze švédského Göteborgu, který pracoval dva týdny v evropské nemocnici Chán Júnis v jižní části Gazy. „Je to peklo na zemi. Ti, kdo přicházejí nejčastěji, mají amputované ruce nebo nohy a popáleniny, oči jim z důlků vytlačila tlaková vlna.“
Stěžuje si na nedostatek spánku. „I když máte hodinu, vůbec nespíte, protože celou dobu padají bomby. Palestinský zdravotnický personál nedostal od října výplatu. Pracují zdarma, nepřetržitě a v nemocnici žijí se svými rodinami,“ říká v reportáži Moheb Rashid.
Podle průzkumu z přelomu loňského listopadu a prosince podpora Hamásu mezi Palestinci vzrostla a útok na Izrael schvalovalo 57 procent obyvatel Pásma Gazy. Izrael opakovaně zdůrazňuje, že se při útocích proti Hamásu snaží minimalizovat množství civilních obětí.
Ve Švédsku žije odhadem 800 tisíc muslimů a od začátku konfliktu v zemi probíhají propalestinské demonstrace. Aktivisté mimo jiné narušili setkání premiéra s občany loni v listopadu v Göteborgu. Skandovali: „Bojkotujte Izrael – osvoboďte Palestinu“, „Rozdrťte sionismus“ nebo „Izraelští vrazi“. V polovině února se dostali i do švédského parlamentu, kde z galerie například vykřikovali, že Izrael páchá genocidu.
Švédská vláda v sobotu rozhodla, že obnoví pomoc palestinským uprchlíkům v Gaze prostřednictvím organizace UNRWA, které řada zemí přestala v lednu posílat příspěvky kvůli podezření na její propojení s Hamásem. Učinila tak v době, kdy je úroveň teroristické hrozby v zemi na čtvrtém z pěti stupňů a zejména po sérii pálení Koránu považují islamisté Švédsko za nepřátelskou zemi.