V úterý kolem poledne švédské ozbrojené síly vyslaly dva letouny Jas 39 Gripen, aby vizuálně identifikovaly ruské bombardéry nad Baltským mořem poblíž švédského ostrova Gotland. Jednalo se o dva stroje Tu-22 Backfire, které doprovázely dvě ruské stíhačky Su-27.
„V rámci našeho vzdušného dohledu jsme chtěli letouny identifikovat, abychom ukázali svou přítomnost,“ řekla Therese Åkerstedtová, vedoucí oddělení komunikace Akademie švédského letectva.
„Signalizovali jsme: nyní jste blízko Švédska a NATO. Jsme připraveni, nic nevymýšlejte,“ komentoval událost náčelník leteckého štábu Dennis Hedström.
Ruská letadla nenarušila švédské území. „Letěla v mezinárodním vzdušném prostoru, nejednalo se o narušení,“ potvrdila Åkerstedtová.
Ve Finském zálivu na ně nejdříve narazil finský tým pro mimořádné události s letouny F-18 Hornet, který později vystřídaly síly protivzdušné obrany NATO s nizozemskými letouny F-35 Lightning II. Švédské stíhačky převzaly řízení v mezinárodním vzdušném prostoru východně od Gotlandu.
„Je dobře, že Švédsko má spolu se svými spojenci kontrolu nad tím, co se děje ve vzdušném prostoru, aby zabezpečilo hranice NATO,“ řekl švédský ministr obrany Pål Jonson.
Provokace jsou čím dál častější
Ruské letouny se v blízkosti vzdušného prostoru zemí NATO kolem Baltského moře pohybují pravidelně a někdy ho i naruší. „V dnešní době jsou ruské útočné stroje v naší blízkosti součástí každodenního života. Často je vidíme několikrát týdně a někdy i několikrát denně,“ uvedl Hedström s tím, že švédské obranné síly jsou pro tuto situaci dobře vyzbrojeny. „Máme pocit jistoty, dobré podmínky a víme, co máme dělat.“
Podle mluvčí švédských ozbrojených sil Therese Fagerstedtové v oblasti neprobíhá žádné ruské cvičení, které by mohlo být s letouny spojeno. „Takové chování Ruska se stává čím dál častěji se opakující formou provokace. Pro nás v NATO je důležité se tomu společně postavit a zdůraznit, že při takových událostech je následujeme od startu až po přistání,“ uvedla Fagerstedtová.