Server RG.ru (Rossijskaja gazeta) pojal 30. dubna kauzu ruských agentů v Česku skoro literárně. Je třeba uznat, že po vrzajícím kolovrátku robota Peskova a špatně sublimované agresivitě Baby Jagy Zacharové jsme se mohli aspoň pobavit. Protivník potěší, když si s těmi dezinformacemi dá aspoň trochu práce.
Nejdřív je tam fádní připomenutí, co se děje: „V dubnu došlo k prudkému vyhrocení diplomatických vztahů mezi Prahou a Moskvou kvůli výbuchům munice ve skladu u obce Vrbětice v roce 2014. Česká zpravodajská služba BIS připisuje incident dvěma ruským agentům. Nepředložili však žádné důkazy. Do situace se musel vložit prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se Rusko podílelo na explozích v České republice.“
Pohádka o neexistujících důkazech a moudrém a uvážlivém Zemanovi není nic nového. Pak se na to ale jde zábavnějším způsobem. Autor Nikolaj Andrejev zabrousil do historie:
„V souvislosti s těmito událostmi se mi vybavuje příběh dalších výbuchů v Londýně. V letech 1883 až 1885 došlo v Londýně k 13 teroristickým činům. V redakci novin Times, dvakrát v metru, na stanici Victoria. 30. května 1884 došlo k výbuchu ve Scotland Yardu. V parlamentu byla odpálena bomba… Kdo byl z útoků obviněn? Samozřejmě Rusové.
Friedrich Engels – jeden z apoštolů komunismu, jehož spisy pak sovětský lid sešrotoval – v novinách Der Sozialdemokrat vyrukoval s článkem ‚Císařští ruští skuteční tajní dynamitoví poradci‘. Vůdce proletariátu napsal: ‚Nemám důvod pochybovat o tom, že bombové útoky v Londýně 24. ledna 1885 jsou dílo Ruska… Každý ví, že oficiální Rusko neustupuje před žádnými prostředky, pokud vedou k cíli… O tom, co dokáže oficiální Rusko udělat, aby zlikvidovalo ty, kteří mu vadí jedem, dýkou atd., dává historie Balkánského poloostrova za posledních sto let dostatek příkladů…‘.
Engels viděl důvod, proč Rusko páchá v Londýně tak strašné zločiny: ‚Ruská vláda využívá všech prostředků, aby uzavřela dohodu se západoevropskými státy o vydávání ruských revolučních emigrantů.‘ Článek byl přetisknut v mnoha evropských novinách. Požadovala vyhoštění ruských diplomatů a uvalení sankcí.
Na konci 80. let 19. století však londýnská policie odvedla dobrou práci. Nešli cestou Engelse a našli skutečné atentátníky, irské nacionalisty. Policie také zjistila výrobce hodinových strojků použitých při explozích. Ukázalo se, že pocházejí z USA. Identifikováni byli také dodavatelé dynamitu – pocházeli z různých zemí, ale žádný z nich neměl nic společného s Ruskem. Irská organizace Clan na Gale se snažila terorizovat obyvatelstvo Anglie, aby přiměla britskou vládu přiznat Irsku právo na nezávislost. V souvislosti s tím zinscenovala řadu výbuchů. Zdá se tedy, že v případě vyšetřování bombových útoků v České republice může pomoci pouze Sherlock Holmes. Mohl nejen zjistit, kdo všechno vyhodil do povětří sklady se zbraněmi, ale také dokázat svou verzi. A ne jen obviňovat, jako to udělaly české speciální služby.“
No ano, v 19. století ještě nebyly nikde žádné kamerové systémy a evidence cestujících letadly a záznamy jejich (falešných) pasů. Kdyby někdo tehdejší atentátníky náhodou vyfotil, jak se motají kolem místa činu, byli by na fotkách zřejmě dost rozmazaní. Sherlock Holmes měl, jak víme, velmi rozsáhlé znalosti chemie, ale na novičok a polonium by jeho laboratoř tehdy asi nestačila. Pokud by se na ten případ podíval dnes, nejspíš by ho odmítl převzít. Zabývat se banalitami by ho nudilo.
Jsme ale nadšeni inovativním přístupem ruské propagandy a byli bychom (bez ironie) rádi, kdyby se v tomto duchu pokračovalo dál. Peskov, Zacharová a Lavrov už jsou tak otravní, že by nemohli vystupovat ani v někdejším velkém revuálním programu televize NDR Ein Kessel Buntes.