Necelý rok po smrti malíře Adolfa Borna otevřelo Museum Kampa rozsáhlou retrospektivní výstavu tohoto umělce. Pod názvem Jedinečný svět se divákovi otevírá místy nečekaný pohled na dílo umělce, který je u nás všeobecně vnímán především jako autor Macha a Šebestové. Knižní ilustrace skutečně představuje v Bornově tvorbě nezastupitelné místo. Snad každý se někdy v knize s Bornovými ilustracemi setkal, ať to byl Robinson Crusoe, Jáma a kyvadlo či Pohádky bratří Grimmů. Na výstavě je knižní ilustraci věnována samostatná expozice, a i tam překvapí šíře autorova záběru. Ilustrace k horrorům E. A. Poea připomínají tajemné portréty Jana Zrzavého či mlžné smutné postavy Františka Tichého. Obrázky k dětským knížkám jsou naopak přímočaré, jasně barevné a často obsahují nějaký vtip.
Adolf Born je ale na výstavě představen jako malíř mnoha technik a stylů. Velkým a milým překvapením jsou jeho litografie, které si často berou za námět mytologii, domorodé umění. Bornovy tisky působí jako ručně barvené africké látky, barvy potom jako přírodní pigmenty.
Svůj nádherný smysl pro humor uplatil Adolf Born snad nejvíce ve svých kresbách tuší. Na výstavě je zastoupeno velké množství jeho obrázků z cest, které jsou plné lidí, zvířat, ulic a obchodů. Ať už byl Adolf Born v Istanbulu či v Benátkách, všude se mu podařilo zachytit genius loci navštíveného místa. Množství nejrůznějších postaviček, vyvedených do nejmenších groteskních detailů, připomíná slavného francouzského malíře a spisovatele J.-J. Sempého.
Největší výstavní sál Musea Kampa je věnován duhově barevným obrazům, které Adolf Born kreslil pastelem na plátno. Všem ale dominuje ten nejméně výrazný, obraz Nezvaní hosté k poslední večeři. Tento obraz namaloval Adolf Born jen několik hodin před svou smrtí, 22.května 2016. Nejen s vědomím okolností vzniku obrazu lze říct, že obraz je opravdu jedinečný, je velkým zážitkem moci nahlédnout do duše umělce. I ostatní obrazy v této části výstavy jakoby měly silnější poselství. Hýří sice všemi barvami, ale když se podíváte pozorněji, ožívají v nových kulisách i souvislostech nosatí poloptáci z Boschových obrazů. Právě v Bornových pastelech nacházímě všechny oblíbeného autorovy náměty: uniformy, cirkus, benátské karnevalové masky, polidštěná zvířata.
Součástí výstavy je i promítání animovaných filmů Adolfa Borna, které probíhá v odděleném sále. Je zajímavé vidět, na čem všem se Adolf Born podílel, nechybí samozřejmě ani ten Mach se Šebestovou. Výstava potrvá v Museu Kampa do 30. července tohoto roku.