Vyhlášení mobilizace Ruskem bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevychází její válečné plány, řekl agentuře Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Ostatní výroky ruského vůdce Vladimira Putina v televizním projevu byly podle něj jen rétorické. Jejich cílem bylo přenést vinu za válku na Ukrajině a zhoršující se ekonomickou situaci Ruska na Západ, dodal Podojlak.
Rusové namísto zničení Ukrajiny, které chtěli, dostali po 210 dnech války mobilizaci, uzavření hranic, zablokování bankovních účtů a tresty vězení za dezerci, napsal ve středu na twitteru Podoljak. „Vše jde stále podle plánu, že? Život má velký smysl pro humor,“ dodal s odkazem na opakovaná tvrzení ruských představitelů, že „speciální operace“ postupuje podle plánu přes ukrajinské útoky a ruský ústup nejprve na jaře od Kyjeva a v září z Charkovské oblasti.
Reagují i západní politici a komentátoři. Velvyslankyně USA v Kyjevě označila Putinovo prohlášení ze středečního rána za projev neúspěchu a slíbila, že Spojené státy budou i nadále podporovat odpor Ukrajiny vůči ruské agresi. „Fiktivní referenda a mobilizace jsou známkou slabosti, ruského selhání,“ sdělila velvyslankyně Bridget A. Brinková na twitteru jen několik minut poté, co začalo vysílání projevu ruského vůdce. „Spojené státy nikdy neuznají ruské nároky na údajně anektované ukrajinské území a budeme i nadále stát na straně Ukrajiny tak dlouho, jak to bude nutné,“ dodala Brinková.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu ráno o ruské mobilizaci novinářům v Berlíně řekl: „Tento krok je špatný a nesprávný vývoj.“
Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany k dialogu v reakci na Putinovy výroky naznačující jaderné vydírání. Všechny strany by se měly pokusit najít řešení na bezpečnostní obavy protistrany, uvedl mluvčí ministerstva Wang Wen-pin podle agentury Reuters na pravidelném setkání s tiskem.
Přicházejí i první reakce analytiků. „Až do dnešního dne Kreml tvrdil, že jeho ‚speciální vojenská operace‘ na Ukrajině probíhá podle plánu. Teď už ne. Vyhlášením ‚částečné mobilizace‘ vojenských záložníků Vladimir Putin přiznal, že Rusko potřebuje na bojišti více vojáků. Ze strany ruského prezidenta nezazněl ani náznak lítosti nad jeho rozhodnutím před sedmi měsíci napadnout Ukrajinu. Vůdce Kremlu obvinil ze všech potíží Ruska Západ, který si prý přeje ‚rozpad Ruska‘,“ píše pro BBC Steve Rosenberg.
Dále shrnuje hlavní Putinovy teze: „Rusko by podle něj ‚použilo všechny dostupné prostředky k obraně Ruska, pokud by byla ohrožena jeho územní celistvost‘. Vzhledem k tomu, že se na Ruskem okupovaných územích na Ukrajině chystají takzvaná referenda o připojení k Rusku, je to jasný vzkaz Ukrajině a Západu: Nepokoušejte se vzít si zpět území, které jsme zabrali a které budeme prohlašovat za své. A aby to zdůraznil, utrousil tuto hrozbu: ‚Ti, kdo se nás snaží vydírat jadernými zbraněmi, by měli vědět, že převládající vítr se může obrátit jejich směrem.‘“
„Šokující zpráva, že mobilizace začne okamžitě, tedy dnes, znamená, že mnoho Rusů, zejména mladých profesionálů, bude uvažovat o co nejrychlejším odjezdu ze země. Ruský akciový trh se v souvislosti s touto zprávou prudce propadl a objevují se zprávy o zvýšeném prodeji letenek za účelem opuštění země,“ konstatuje z Moskvy pro BBC Will Vernon.
Gillian Keeganová z britského ministerstva zahraničí označila výhrůžku Vladimira Putina Západu, že má spoustu zbraní, za „mrazivou“ a dodala, že tento projev byl „další Putinovou lží“. „Je to vážná hrozba, ale taková, která už byla vyslovena dříve.“ Již dříve označila jeho prohlášení, že dojde k částečné mobilizaci ruských záložních sil, za „znepokojující eskalaci“. Dodává, že Putinovy výroky je třeba brát „vážně“, a také vyzvala ke klidu tváří v tvář jeho hrozbě v projevu, že použije jaderné zbraně.
K částečné mobilizaci se vyjádřil i britský ministr obrany Ben Wallace. Na twitteru uvedl, že se Rusko stalo globálním vyvrhelem. „Prezident Putin porušuje své vlastní sliby, že nebude mobilizovat části svého obyvatelstva. Nezákonná anexe části Ukrajiny a částečná mobilizace jsou přiznáním, že jeho invaze je neúspěšná. On a jeho ministr obrany vyslali desítky tisíc vlastních občanů na smrt. Žádné hrozby a propaganda nemohou zakrýt skutečnost, že Ukrajina v této válce vítězí. Mezinárodní společenství je jednotné a Rusko se stává globálním vyvrhelem.“
Michail Chodorkovskij, ruský oligarcha v exilu a bývalý Putinův vězeň, napsal: „Putin vyhlásil ‚částečnou mobilizaci‘ a pohrozil jadernou odvetou: ‚Neblufuju.‘ Jeho projev ‚Chcete totální válku?‘ vejde do dějin buď jako začátek jeho konce, nebo jako začátek konce světa. Musíme se sjednotit, abychom tohoto šílence zastavili – i kdyby jen kvůli nám samotným.“
Zahraniční zpravodaj deníku Guardian Luke Harding napsal, že částečná mobilizace nevyřeší nedostatek ruských vojáků na bojišti a mohla by být hluboce nepopulární. „Možná jsme čekali na palácový převrat oligarchů, generálů nebo kremelských úředníků, který by odstranil Vladimira Putina, ale myslím, že k tomu bohužel nedojde,“ doplnil.
Podle Hardinga byl Putinův projev obvykle nenávistným seznamem obvinění a dodal, že je zvláštní, že po dlouhých šesti měsících tohoto konfliktu Vladimir Putin stále žije v paralelní realitě, kde skutečně Rusko nenapadlo Ukrajinu, ale Ukrajina ohrozila Rusko.