Zejména v provinciích na severu Číny se masově rozšířil lidský metapneumovirus (HMPV). Fotografie přeplněných nemocnic tak ve světě vyvolávají obavy z další globální pandemie. Řada nakažených pacientů se již po pár dnech potýká s těžkým zápalem plic.
Aktuálně šířící se vir je prý nebezpečný především pro pacienty ve věku 50 až 60 let, kteří již pár dní po propuknutí nemoci dostávají těžký zápal plic, kvůli němuž pak musí být hospitalizováni.
Podle webu Express je současná epidemie horší než ta z roku 2022, kdy varianta covidu omikron způsobila v Číně přísná opatření a tisíce úmrtí. U starších lidí údajně může HMPV vyvolat bronchitidu a jiné zdravotní problémy.
Navzdory přeplněným nemocnicím sdělují čínské úřady, že situace vážná není, a srovnávání s pandemií covidu odmítají.
HMPV se podobá chřipce nebo covidu-19. Mezi jeho typické projevy patří rýma, kašel, bolest hlavy, dušnost a horečka. Šíří se kapénkovým přenosem a lidé se jím mohou nakazit opakovaně. Prevence je u tohoto onemocnění podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) podobná jako u jiných respiračních chorob.
„Lidské metapneumoviry, které se nachází v Číně, se běžně vyskytují i u nás v České republice. Inkubační doba se pohybuje kolem 1 až 10 dnů, v průměru je to 3 až 6 dnů. Mají sezonní charakter a vyskytují se celosvětově, a to vždy v zimě a na jaře. Není to nic neobvyklého,“ sdělila pro deník FORUM 24 lékařka z oddělení epidemiologie Fakultní nemocnice Motol Zdeňka Frajerová.