Svět nadále věnuje pozornost principiálním postojům českých politiků k Číně a Rusku. Reportéři předních amerických a německých deníků však nejezdí pořizovat rozhovory na Úřad vlády, natožpak na Hrad, nýbrž míří za komunálními politiky na pražský magistrát a na Městský úřad v Praze-Řeporyjích. Deník Die Welt publikoval rozsáhlý rozhovor s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a jeho kolegu Pavla Novotného z městské části Praha-Řeporyje zas citoval na titulní straně deník New York Times. V obou případech hrál roli nebojácný kritický postoj k autoritářským mocnostem.
Úvod k rozhovoru s Hřibem postihuje zálibu hradní kliky v totalitách. „Zatímco český prezident chválí totalitní státy, pražský primátor Zdeně Hřib vypověděl Pekingu smlouvu o partnerství měst a před ruským velvyslanectvím odhalil pomník ruskému opozičníkovi,“ uvedl deník Die Welt rozhovor s Hřibem, přičemž nepřesně vzpomněl přejmenování náměstí po zavražděném vůdci opozice Borisi Němcovovi. Hřiba zmíněný deník označuje za „nepoddajného“ politika.
Die Welt si všímá, že Hřib na budově magistrátu vyvěsil bílo-červeno-bílou opoziční běloruskou vlajku, a připomíná, že stejně jako Novotný už po léta kritizuje politiku autoritářských států, jako je Rusko nebo Čína. List zároveň také dodává, že Zeman je narozdíl od nich považován za blízkého přítele Moskvy a Pekingu. „I během současných protestů v Bělorusku je česká hlava státu podivuhodně zticha,“ pozastavuje se nad Zemanovou netečností ke zmanipulovaným volbám v Bělorusku a brutálnímu potlačování následných demonstrací. Zeman si s reakcí dával na čas, podepsal však společné prohlášení hlav zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Hřib k Zemanovi také dodává, že nikdo pomalu ani neví, kde se prezident ukrývá.
Tázán je i na otráveného ruského opozičníka Alexeje Navalného. Pokus o jeho vraždu podle Hřiba vypovídá o tom, že se ho někdo v Rusku bojí. Útok dává do souvislosti s protesty v Bělorusku, s tím, že se Kreml zjevně obává možného dominového efektu. Poukazuje i na možný politický dopad pandemie koronaviru, které jak Bělorusko, tak i Rusko nevzdorují právě důsledně, což může mít následky i v podobě ztráty důvěry.
V reakci na dotaz, zda se ruský režim urychleným uvedením údajné vakcíny proti novému typu koronaviru pokouší vzbudit důvěru obyvatel, se Hřib rozesměje, poznamenává Die Welt. List popisuje, jak primátor ukazuje na zeď, kde visí jeho diplom z medicíny, zmiňuje své zaměření na preventivní medicínu, odkazuje na dojem, který v něm Rusko zanechalo během jistého kongresu, a zdůrazňuje, že by žádné tamní narychlo uvolněné očkovací látce nevěřil.
New York Times se na titulní straně v článku věnovaném ubývajícím spojencům Číny v Evropě (ve sloupku vpravo) věnují i řeporyjskému starostovi Pavlu Novotnému a jeho srdnatě formulovanému dopisu čínskému ministrovi zahraničí.