Řada světových politiků odsoudila útok ve francouzském Nice a dala najevo zármutek a soucit s oběťmi, jejich blízkými i celou Francií. Podle agentury AFP dostala Francie soustrastná vyjádření z více než 50 zemí, včetně ČR. Útočník, který najel nákladním vozem do davu, zabil ve čtvrtek večer nejméně 84 lidí a více než stovku zranil.
Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Evropa i svět stojí v této těžké chvíli po boku Francie. „Je to tragický paradox, že oběťmi útoku jsou lidé oslavující svobodu, rovnost a bratrství,“ řekl Tusk s odkazem na to, že k útoku došlo během oslavy výročí pádu Bastily.
„Budeme jednotně stát po boku rodin obětí, francouzských občanů a vlády v boji proti násilí a nenávisti,“ dodal Tusk, který je stejně jako řada dalších politiků na evropsko-asijském summitu v Mongolsku.
Německá kancléřka Angela Merkelová, která je rovněž v Ulánbátaru, vyjádřila solidaritu s Francií a zároveň úděs a obrovskou bolest nad atentátem. „Německo stojí po boku Francie v boji proti terorismu. Slova sotva stačí, abychom řekli, že jsme spolu s našimi francouzskými přáteli,“ řekla.
Nová britská premérka Theresa Mayová čin odsoudila jako brutální útok a prohlásila, že je v myšlenkách s rodinami nevinných obětí. Řekla rovněž, že chce hovořit s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, aby ho ujistila, že Británie stojí po boku Francie.
Čínský premiér Li Kche-čchiang vyjádřil soustrast obětem a prohlásil, že jeho země bude bojovat proti jakékoli formě terorismu.
Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil krutost a cynismus útoku v Nice, který byl spáchán na francouzský státní svátek. „Opět jsme se přesvědčili, že terorismu je naprosto cizí lidská morálka. Jeho oběťmi se stali naprosto nevinní lidé, včetně žen a dětí,“ uvedl v soustrastném poselství francouzskému prezidentovi. Zdůraznil, že k vítězství nad „nestvůrným zlem“ je nezbytné spojit síly celého civilizovaného lidstva a nekompromisně ničit teroristy a jejich ideové vůdce. V tomto boji je Rusko podle Putina připraveno k těsné spolupráci s Francií a dalšími partnery.
Americký ministr zahraničí John Kerry, který byl ve čtvrtek na návštěvě Francie, označil útok za „děsivý“ a prohlásil, že byl pyšný, že stál po boku francouzských politiků na oslavách dobytí Bastily. Prezident Barack Obama útok odsoudil již dříve během noci, kdy jej označil za zřejmý teroristický čin.
Soustrast Francouzům dal najevo i nový britský ministr zahraničí Boris Johnson. „Jsem šokován a zarmoucen děsivými událostmi v Nice a hroznou ztrátou životů,“ napsal na twitteru.
K odsouzení útoku a k vyjadřování soustrasti pozůstalým a všem Francouzům se přidali také španělský premiér Mariano Rajoy, šéf indické vlády Naréndra Módí, pákistánský ministerský předseda Naváz Šaríf a další státníci.
„Doufám, že zranění se brzy zotaví. Indie sdílí bolest a stojí pevně po boku našich francouzských sester a bratří ve chvíli nezměrného smutku,“ řekl Módí. Šaríf zdůraznil, že pákistánská srdce a modlitby jsou s oběťmi útoku a jejich rodinami, a dodal, že Pákistán jako frontový stát ve válce proti terorismu obrovsky trpěl a zažil řadu tragédií. Vatikán v prohlášení ve jménu papeže Františka vyjádřil solidaritu s francouzským lidem a odsoudil „všechny projevy vražedného šílenství, nenávisti, terorismu a veškeré útoky proti míru“.