Ve Španělsku patří politici, soudci a žurnalisté k profesím, které požívají nejvíce nedůvěry. Proč žurnalisté? Nejtradičnější média silně spoléhají na takzvané „poderes fácticos“, skutečné síly, ekonomické a finanční skupiny, které řídí nebo ovlivňují politiky a média. Zprávu přinesly mj. servery einnews.com a opensocietyfoundations.org.
Úsporná opatření poslední doby tuto závislost jen zvýšila. V tu samou dobu vládní strany v parlamentu řídí jmenování do médií veřejné služby. Tyto stanice žijí pod stálou hrozbou snížení rozpočtů. Vlastnictví medií je nejasné a stejně tak škála a vzorce veřejných peněz věnovaných na reklamu v médiích.
Dopad všech těchto faktorů španělská média oslabuje. Podle zprávy Madrid Press Association 77 procent žurnalistů považuje svoji nezávislost za slabou nebo velmi slabou a 56 procent bylo tlačeno k tomu, aby změnili své texty.
„Program on Independent Journalism“ při Open Society Foundations pověřil dva odborníky, aby tuto krizi analyzovali. V rozsáhlé práci nazvané Svoboda slova, projevu a tisku ve Španělsku (La Libertad de Prensa, Expresión e Información en España) se novinář Javier Sierra zabývá historií svobody médií ve Španělsku. Identifikuje největší překážky nezávislého žurnalismu a zdůrazňuje potřebu právní reformy, která by byla v souladu s mezinárodními standardy.
Organizace Freedom House zveřejnila ve své zprávě za rok 2013, že svoboda projevu je ve Španělsku obecně respektována, ale probíhají některé soudní pře ohledně nactiutrhání. Důležitým sporem byla pře s internetovým vyhledavačem Google ohledně takzvaného „práva být zapomenut“ v roce 2011. Španělský úřad na ochranu dat nařídil Googlu odstranit osobní data o přibližně devadesáti občanech, kteří požadovali, aby byla zničena data ohledně jejich starých osobních údajů. Španělsko věc podstoupilo Evropskému soudnímu dvoru. Loni v létě Evropský soudní dvůr toto právo uznal.
Svoboda projevu ve Španělsku utrpěla nejvíce v roce 2012 kvůli evropské ekonomické krizi. Média byla nucena propouštět a snižovat stavy zaměstnanců, protože poklesly příjmy z reklamy. To vedlo k poklesu rozmanitosti v médiích. Také v průběhu roku ti novináři, kteří zpochybnili úsporná opatření vládnoucí Lidové strany, odstraněni ze svých pozic ve státním vysílání.