Senát přijal usnesení k aktuální situaci dopadů omezení v nouzovém stavu na společnost a podnikání. Jeho součástí je i pasáž týkající se postavení kultury a svobody médií v době pandemie koronaviru, kdy vláda upírá akreditaci na tiskové konference některým kritickým médiím, mezi nimi deníku FORUM 24.
Navrhovatelem tohoto bodu je místopředseda senátu Jan Horník (STAN) a na konečném znění usnesení se podíleli i další senátoři a senátorky. Bylo přijato drtivou většinou 49 z 51 přítomných členů horní komory. Senát v něm mimo jiné vyzývá vládu k revizi kompenzací pro podnikatelský sektor za rok 2020.
Cílem je kompenzovat škody těm firmám a živnostníkům postiženým ekonomickými dopady koronavirové krize, kteří nedosáhnou na státní podporu nebo je pro ně zcela nedostatečná.
Senát pro spravedlivou kompenzaci
To samé platí pro výzvu k úpravě vládních programů pro rok 2021, aby zajistily spravedlivou kompenzaci všem postiženým firmám a živnostníkům na úrovni, která umožní jejich další existenci.
Senát se vyjádřil k tíživému stavu v některých konkrétních oborech. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) doplnila usnesení, které upozorňuje na velmi komplikovanou situaci v oblasti kultury, kde řada umělců působí jako OSVČ či na dohodu. Pokračování současného stavu by pro významnou část těchto umělců znamenalo faktickou likvidaci.
Senát proto vyzývá vládu, zejména ministerstvo kultury, aby neprodleně zpracovaly analýzu dosavadní podpory umělců a připravily pravidla, která umožní lepší fungování jednotlivých uměleckých disciplín na profesionální i amatérské úrovni.
Výzva k poskytnutí akreditací
Němcová prosadila i další usnesení, ve kterém senát vyzývá vládu, „aby v otázce omezení přístupu médií na vládní tiskové konference neprodleně poskytla akreditaci všem žadatelům, a tím umožnila novinářům plnit jejich roli“.
„Musím upozornit, že vláda odepřela některým médiím přístup na tiskové konference pořádané vládou, a to již od samotného vzniku krizové situace někdy na jaře. Konkrétně se ozval například deník FORUM 24, nedostal akreditaci, přestože o ni žádal opakovaně,“ odůvodnila svůj návrh senátorka.
„Poté, co se ozvalo šest prestižních mezinárodních organizací, které dlouhodobě sledují dodržování svobody slova, a vydaly prohlášení, v němž žádají vládu ČR, aby přestala omezovat přístup novinářům na tiskové konference, opět žádné vyjádření. Tak mi to přijde, že se opravdu posouváme mezi země, mezi kterými jsme z pohledu svobody slova, z pohledu přístupu novinářů k informacím, z pohledu toho, aby mohli konat svou práci, rozhodně být nechtěli,“ uzavírá Němcová.
Následuje tím veřejnou výzvu šesti mezinárodních organizací ze 17. listopadu letošního roku, která navazovala na žádost Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu, s níž se ve stejné věci obrátil na vládu už 5. listopadu.
Respektování svobody tisku samozřejmostí?
Mezinárodní organizace upozorňují, že Úřad vlády ČR od března 2020 nevyřídil žádost o akreditaci internetového deníku FORUM 24. Stejně tak zůstávají bez odpovědi žádosti dalších médií o akreditaci na ministerstvu zdravotnictví.
Výzvu vládě ČR podepsaly organizace Article 19, Evropské centrum pro svobodu médií (ECPMF), Evropská federace novinářů (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Mezinárodní tiskový institut (IPI) a OBC Transeuropa (OBCT).
Respektování svobody projevu a svobody médií by mělo být v demokratické společnosti samozřejmostí. Úřad vlády je státní instituce placená z kapes daňových poplatníků a měla by měřit stejným metrem. Je nepřijatelné, aby státní úřady prováděly selekci médií a omezovaly tak možnost klást kritické dotazy. O něčem to svědčí a je jen dobře, že na tento rozpor senát upozornil.