Moskva předložila Washingtonu seznam požadavků vůči NATO, které jsou prý nutné k uklidnění situace v oblasti. Kreml si však plete pojmy dohoda a diktát, protože jenom klade požadavky, ale nic nenabízí. Putin a spol. tvrdí, že soubor bezpečnostních záruk obsažený ve dvou dokumentech, které navrhli Američanům, je způsob, jak zmírnit napětí v Evropě a vyhnout se vojenské konfrontaci. To je však nehorázná lež.
To, co navrhl Kreml, totiž není možné brát jako seriozní podklad pro jednání, protože se nejedná o rozumné návrhy, ale o ultimatum ve stylu my to tak chceme, a také to tak bude. A na to Aliance přistoupit nemůže. NATO nikdy nesmí dát zelenou vyděračským způsobům Kremlu.
Je více důvodů, proč jsou požadavky Ruska nepřijatelné. Za prvé, Rusové chtějí jednat s Američany i o třetích zemích a to je nepřijatelné. Vynucují si, že Ukrajina a Gruzie nesmí vstoupit do Severoatlantické aliance. To se nápadně podobá roku 1938, kdy tehdejší velmoci jednaly v Mnichově o odstoupení československého pohraničí Německu bez účasti Československa, kterého se to týkalo. Takové chování je v rozporu s mezinárodním právem, protože není možné, aby jedna země nařizovala, co smí nebo nesmí dělat jiné suverénní země.
Za druhé, problémem je rovněž dvojí metr Ruské federace. Ta na jednu stranu považuje přesuny vojenských jednotek států Severoatlantické aliance na jejich území za provokace. Ovšem jestliže se ruská armáda přesouvá k hranicím sousedních zemí, jako naposledy k Ukrajině, tak prý se ruská armáda může na vlastním území přesouvat, jak chce.
Washington už dal Moskvě najevo, že o budoucnosti NATO budou rozhodovat výlučně členské a kandidátské státy a nikdo jiný. Tohle je správný přístup, Rusku je potřeba dát jasně na vědomí, že si nemůže diktovat v mezinárodních vztazích. Navíc je to Rusko, které v tomto sporu tahá za kratší konec. Jeho armáda je slabší než vojska Aliance a navíc se potýká se spoustou problémů. Mezi ně patří i obecně nízká úroveň kvality ruského zbrojního průmyslu, kterého navíc ničí masivní korupce a nedostatek moderních technologií.
Svobodní Rusové proto odsuzují agresivní jednání Ruské Federace a vyzývají USA a země NATO, aby jí neustupovali. Jediné řeči, které ruský prezident Vladimír Putin rozumí, je totiž síla a pevný rozhodný postoj druhé strany.
Za Svobodné Rusy Vitalij Ginzburg, předseda