Při pohledu na statistiky Německo v ohledu krize způsobené koronavirem pokročilo, na uvolnění dosavadních opatření je ale ještě příliš brzy, oznámila spolková kancléřka Angela Merkelová. „Byli bychom špatná vláda a já špatná kancléřka, kdybychom se vážně nezamýšleli nad možnostmi návratu k normálnímu životu, ale zároveň bychom byli špatní, kdybych teď řekla konkrétní datum,“ dodala s tím, že uvolnění budou postupná a dojde na ně v pravý čas.
Angela Merkelová vysvětlila, že se chce vyhnout situaci, kdy by měla ohrozit lidi na životech či přetížit nemocnice. Proto dosavadní opatření vyhlášená s platností do 19. dubna nechce zmírňovat. Poděkovala za to, že převaha lidí respektuje nynější opatření, k nimž dodala, že jsou zvláště při pohledu na aktuální počasí velmi tvrdá. Ujistila, že jejich vyhlášení a trvání na nich je pro ni jako kancléřku a člověka milujícího svobodu velmi těžké.
Na dotaz novináře, zda může rozptýlit obavy, že vláda už od zavedených omezení nikdy v plném rozsahu neustoupí, odpověděla, že jakmile to půjde, Německo se vrátí k původnímu životu, který ovšem beztak není bez pravidel. Zda se tak stane, není vůbec téma k diskuzi, je to samozřejmé, ubezpečila.
Kancléřka zároveň nevyloučila, že by v Německu mohlo být zavedeno povinné nošení roušek či masek, a podotkla k tomu, že se o této věci vláda radí s experty. Upozornila ovšem, že by velmi záleželo na řádné údržbě těchto ochranných prostředků, a dodala také, že bude třeba, aby takovéto případné nařízení pomohli naplnit i němečtí výrobci ochranných prostředků.
Nadcházející krizi označila za největší zkoušku Evropské unie za celou dobu její existence. Pandemie je „symetrický šok“, který zasáhl všechny státy stejně. Je v zájmu všech zemí EU, Německo nevyjímaje, aby Evropa z této krize vyšla silná. Německu se může dařit dobře jen tehdy, pokud se povede dobře celé Evropě.