„Český premiér Andrej Babis je stejně silný jako kontroverzní,“ píše se na webu SRF – Schweizer Radio und Fernsehen. „Mnoho z jeho odpůrců věří, že bohatý podnikatel a nejvlivnější politik v zemi nepatří do pražského vládního paláce, ale do vězení.“
Stránky konstatují, že pro mnohé lidi bylo velkým zklamáním, když státní zástupce doporučil zastavit vyšetřování Babiše pro údajný dotační podvod. Ale Češi čelí znechucení různým způsobem. „Frustrovaní Babišovi odpůrci se nyní mohou potěšit v ,únikové místnosti‘ v centru Prahy. ‚Místo, kde se splní sny‘ stojí nad vchodem do suterénu na Vinohradech v Praze.“
Místo vymyslel jednadvacetiletý student Josef Dvořák se svým přítelem. „Nechápeme, co se tady v České republice děje – jak je možné, že někdo jako Andrej Babiš může vládnout zemi,“ cituje web SRF Dvořáka.
Studentovi vadí nevyřešené otázky kolem Babiše, jeho dotace z EU, jeho vlastnictví médií, která si koupil pro své účely, a údajný nátlak na justici.
Inspirováni tím vším Dvořák s přítelem vyvinuli hry. „Nejprve to byla desková hra, které prodali 10 tisíc kusů a teď ‚Escape Room‘. ‚Není to jen kvůli podnikání,‘ říká Dvořák. ‚Chtěli jsme vytvořit něco, co dává smysl a zároveň je to zábavné.'“
Reportáž líčí, jak do „Únikové místnosti“ „přichází mnoho lidí, také Agáta Veitová se svou rodinou. V holém pokoji najdou čtyři první hádanky v poznámkovém bloku. Klíčem k numerickému kódu se ukáže být poznámka o podnikání „diktátora Babiše“.
„Když je zapnutá pravá lampa v místnosti a je správně namířená na několik dřevěných háčků na zdi, stíny dávají tři čísla. Rodina Veitova potřebuje 75 minut na vyřešení všech hádanek – jenže je to příliš dlouhá doba na to, aby dostala Babiše za mříže. Jeho přestupky jsou promlčené.“
Agata, studentka medicíny, se podle svých slov v běžném životě o politiku moc nezajímá, ale Babiše by za mřížemi viděla ráda.
Web SRF konstatuje, že sice dál pokračuje vyšetřování ze strany EU a opozice plánuje další demonstrace, ale že by Babiš skončil ve vězení, zůstává teď jen opozičním přáním.
„To je zřejmé i studentovi a tvůrci Dvořákovi. Ví také, že Česká republika zdaleka není diktaturou: ‚To ukazuje i skutečnost, že za naši Únikovou místnost jsme nešli do vězení. Díky za to.'“