V neděli 21. dubna se napříč Karlova mostu v Praze roztáhl lidský řetěz tvořený asi třemi desítkami lidí, kteří přišli vyjádřit svůj protest proti stále nehoráznějšímu počínání premiéra Andreje Babiše.
Požadujeme okamžitou rezignaci trestně stíhaného předsedy vlády Andreje Babiše, stálo na transparentech. Nebo: Babiš podvádí a podvede i vás, Česká republika nepotřebuje führera,
Nápisy v češtině i v angličtině poukazovaly rovněž na fakt, že policie, poté, co uzavřela vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, doporučila státnímu zástupci předsedu vlády obžalovat. Na což Andrej Babiš zareagoval náhlou a nečekanou výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za předlistopadovou prokurátorku a současnou poradkyni prezidenta Zemana Marii Benešovou. Výměnou překvapivou dokonce i pro koaličního partnera — ČSSD, která podle vlastních slov o ničem neměla tušení. Není tedy divu, že se mnozí začali obávat o nezávislost justice nebo o osud státních zástupců, kteří mají zatím premiérovu kauzu „v rukou“ a mohli by být vyměněni za povolnější. Braňme svobodnou justici a její zástupce, hlásal tudíž další transparent.
Lidský řetěz tvořený lidmi všeho věku, od studentského až po penzisty, symbolicky zablokoval cestu přibližně ve středu Karlova mostu. Turisty procházející po jedné nebo po druhé straně přitom informovali o důvodech protestního happeningu.
Deník FORUM 24 se zeptal na totéž: Co konkrétně je účelem této protestní akce?
„Naším záměrem je především rozšířit povědomí o ostudné, neúnosné situaci, do které premiér Babiš naši zemi zavlekl, i za hranice republiky,“ odpověděl zástupce pořadatelů Ray Baseley. „Chceme, aby se ve světě vědělo, co se u nás děje.“
V takto turisticky exponované lokalitě ji tedy pořádáte záměrně?“
„Přesně tak. Karlův most jsme zvolili právě pro velkou koncentraci cizinců. Chceme, aby se to sdělení šířilo nejen přes zahraniční média, která o Babišových kauzách sice stále víc píší, ale i prostřednictvím osobního zážitku. Ti lidi přijedou domů a budou o tom vyprávět…“
Turisté si transparenty skutečně se zájmem četli, zastavovali se, opakovali Babišovo jméno a někteří překvapivě věděli, o co jde. Někteří zatleskali, jiní ukazovali palce nahoru, ještě jiní se dotazovali na podrobnosti. A kroutili hlavou. Italsky mluvící dvojice užasla: „Vašemu předsedovi vlády hrozí vězení?“
Český kolemjdoucí poradil: „A ještě jeďte do Lán.“
Po chvíli trvání akce se dostavil člen bezpečnostní služby, aby pořadatelům oznámil, že se nacházejí v komerční zóně, že podobná shromáždění tam nejsou povolená a že už povolal policii. Účastníci se ale nerozešli. Jen na jeho pokyn rozšířili průchod, aby turisté mohli pohodlně procházet. Když se přivolaný policista skutečně dostavil, požádal o ještě větší prostor po obou stranách „blokády“. A na odchodu jen prohodil: „Nebylo by to lepší před Úřadem vlády?“
Podle vyjádření pořadatelů ale zprostředkování informací zahraničním návštěvníkům Prahy nebylo tím jediným, co měla symbolická blokáda splnit.
„Chtěli jsme také dát najevo, že sváteční dny nás neuspí. Na což Babiš očividně spoléhal, když svou ministerskou rošádu provedl těsně před Velikonocemi,“ odpověděli. „A že se bude pokračovat.“
Jde tedy jen o jakýsi start, o první, zatím jen komorní protest, kterým odstartuje série dalších, menších i velkých demonstrací pořádaných různými občanskými skupinami nejen v Praze, ale i v mnoha dalších městech a obcích po celé republice. Ta největší je naplánována na pondělí 29. dubna. Začne v 17.00 na Hradčanském náměstí v Praze, odkud se protestní pochod vydá na Staroměstské náměstí.
Pokud tedy Andrej Babiš skutečně uvěřil, že téměř letní volné dny vyvolají jakousi letargii a během svátků se všechno tak nějak rozmělní, přepočítal se. Začalo se už dnes. Zatím v malém. Ale bude se pokračovat. Na plných náměstích. A to on nerad.