Syn gubernátora ruské Krasnojarské oblasti Arťom Uss, který byl zatčen v Itálii, zmizel z domácího vězení. Stalo se tak jen den poté, co soud schválil jeho vydání do Spojených států. Informoval o tom list Novaya Gazeta Europe.
Jednačtyřicetiletý Arťom Uss byl zatčen 17. října loňského roku na milánském letišti Malpensa. Od té doby musel pobývat ve svém domě nedaleko Milána a nosit elektronický náramek. Americké úřady ho obviňují z nezákonného prodeje amerických vojenských technologií ruským zbrojařským firmám.
Američané už loni v říjnu oznámili, že další podezřelý v případu byl zatčen v Německu. Má jít o Jurije Orechova, se kterým měl Arťom Uss vlastnit společnost Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH. Ta nakupovala americké vojenské technologie, které se využívají ve vojenských letadlech, raketových systémech, radarech, satelitech a moderní munici.
Italský soud v úterý schválil vydání Arťoma Usse do Spojených států, ten však následující den zmizel. Ve středu kolem poledne jeho elektronický náramek spustil poplach a od té doby ho nikdo neviděl. Podle informací médií by již mohl být v zahraničí.
Jeho otec a gubernátor ruské Krasnojarské oblasti Alexandr Uss je podle svých slov zmizením syna znepokojený. „Jako otec mám o svého syna velké obavy. Nevím, kde je, a nevím, co se přesně stalo,“ prohlásil v pátek. Již dříve označil zatčení svého syna za politicky motivované a řekl, že žaloba proti němu je vykonstruovaná.
Uss byl jedním z pěti Rusů zadržených na žádost Washingtonu kvůli nelegálním plánům na vývoz amerických vojenských technologií do Ruska. Americké ministerstvo spravedlnosti informovalo, že některé z technologií byly objeveny na bojišti na Ukrajině.