O stavu českých médií hovořil za Českou republiku šéfredaktor Respektu Erik Tabery, který po čtyřech letech alespoň z poloviny pojmenoval problém, který v oligarchovi Andreji Babišovi máme. O to děsivější bylo ale vystoupení předsedy Syndikátu novinářů Adama Černého. Zástupce instituce, která je zbytečná už dávno (všimli jste si někdy nějaké její činnosti?), totiž našel novou hranici toho, co je možné vydávat za obranu svobody slova.
Pan Černý dostal na jednání výboru Evropského parlamentu svých deset minut, aby profesionálně bagatelizoval. Zmínil sice Babiše, dokonce i nahrávku skupiny Šuman, která dokazuje, že exministr financí ovlivňoval MF DNES. Dodejme, že pokud si Syndikát novinářů ovlivňování vydavatelství MAFRA uvědomil díky zmíněnému záznamu, nikoli kvůli obsahu těchto novin, je to velmi smutné.
Vystoupení pana Černého ovšem pokračovalo i dál. Přítomným sdělil, že zásadní roli hrají veřejnoprávní média, která je třeba odpolitizovat, tedy změnit způsob volby do mediálních rad tak, jak navrhují Babišův poslanec Komárek a Hana Marvanová z iniciativy Svobodu médiím! Česká televize je − jak ostatně připomněli i řečníci − jediným velkým médiem, v němž se alespoň někdy diváci dozvědí něco o problému Babiš, a to zejména zásluhou Reportérů ČT Marka Wollnera. Pan Černý a paní Marvanová se touto cestou snaží o zákon, který by naprosto popíral transparentní volby členů rad, a zástupce Syndikátu novinářů se tím ještě chlubí v EU.
Není se ale čemu divit, že k tomuto projevu došlo, jelikož Černý mj. o České republice řekl: „Situace není tak dramatická, ale obáváme se, že by se dramatickou mohla stát.“ Babiš sice koupil MAFRU v roce 2013, je prokazatelné − a díky poslední projevům jejích zaměstnanců už v podstatě úplně zjevné −, že noviny hrají v jeho prospěch, ale situace by se mohla stát dramatickou.
Naprostou zbytečnost Syndikátu novinářů ale Černý dokázal úplně na konci jednání, kdy jej europoslanec Jaromír Štětina konfrontoval s dotazem, co vlastně pro zlepšení situace dělá (pro spravedlnost dodejme, že otázka mířila i na Taberyho, ten ovšem neodpověděl). Černý v reakci na to řekl, že napsal otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, který ve svém inauguračním projevu kritizoval novináře. Ano, Zemanovi, který kromě svého opileckého hulvátství nemá vůbec žádný vliv. Před ním nás chrání Syndikát novinářů.
Bylo to vystoupení opravdu ostudné. Pro dokreslení zbytečnosti zmiňované instituce zveřejňujeme reakci na dotaz deníku FORUM 24 po zveřejnění nahrávky komunikace Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem.
„Nahrávka rozhovoru pana Andreje Babiše a redaktora Mf Dnes dokládá ovlivňování obsahu listu jeho majitelem a vyvolává důvodné podezření, že list posluhuje politickým zájmům svého majitele. Předseda hnutí ANO by se měl k obsahu nahrávky jednoznačně vyjádřit, zejména, proč se redaktorem na dané téma hovořil a jaký tím sledoval cíl. Stejně tak by se vedení firmy MAFRA mělo jednoznačně vyjádřit i k části nahrávky dokládající, že ovlivňování obsahu listu majitelem se děje systematicky za účasti členů vedení redakce. Obsah nahrávky zásadním způsobem v očích veřejnosti zpochybňuje novinářskou důvěryhodnost listu Mf Dnes, celé mediální skupiny MAFRA a zprostředkovaně bohužel i celé novinářské obce. Proto by na všechny zmíněné otázky měl předseda hnutí ANO i vedení skupiny MAFRA co nejdříve a úplně odpovědět.“