Syndikát novinářů se zastal médií a pořadů, o kterých kancelář prezidenta republiky prohlásila, že jim nebude poskytovat informace.
„Jedná se o čistý nesmysl. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky se rozhodne odepřít jakékoli informace novinářům, jejichž práce se mu nelíbí,“ uvedl předseda syndikátu Adam Černý. Pokud se podle něj Hrad domnívá, že média neinformují správně, má se obrátit na soud. „Vedoucí kanceláře prezidenta republiky zcela přehlíží, že jeho rozhodnutí nemá solidní právní podklad, protože odporuje zákonu o svobodném přístupu k informacím, který zavazuje státní orgány poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti,“ dodal Černý.
Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář oznámil, že nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím. Svůj krok zdůvodnil bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Krok Mynář zdůvodnil tím, že se některá média snaží „neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky“. „Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní,“ uvedl Mynář. „V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky, což je v rozporu s jejich pracovní smlouvou,“ dodal.
Šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že rozhodnutí KPR pouze konstatuje stav, který už nějakou dobu existuje. „My míváme pravidelně problémy získat informace z Hradu na jakoukoli otázku, kterou pokládáme,“ řekl.