
Bašár Asad a Vladimir Putin v Sýrii v roce 2020. Vpravo přihlíží ruský ministr obrany Sergej Šojgu. FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0,
FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0,

Syrské úřady dle slov současného vůdce země Ahmada Šary požádaly Rusko o vydání svrženého diktátora Bašára Asada. Moskva však jejich žádost odmítla. Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince krátce poté, co povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) zahájili proti vládním vojskům novou ofenzivu. Moskva poskytla svrženému syrskému vládci útočiště.
Faktický prezident Sýrie Ahmad Šara ve čtvrtek potvrdil, že požádal Rusko o vydání Bašára Asada, a to v rámci podmínky pro pokračující vojenskou přítomnost ruské armády v Sýrii. Žádost však byla zamítnuta a v tuto chvíli není jasné, do jaké míry tím budou narušeny vztahy mezi oběma zeměmi.
„Dosud jsme neměli nabídky od jiných zemí na nahrazení syrských zbraní, které jsou primárně ruské výroby,“ připomněl podle deníku The Kyiv Independent Šara závislost Sýrie na zbraních z Ruska. Zdůraznil také řadu předešlých dohod mezi Moskvou a Damaškem, které se týkají potravin a energie.
Ahmad Šara se ujal úřadu po více jak 23 let trvající občanské válce, která zpustošila ekonomiku země a kvůli níž zůstala Sýrie diplomaticky izolovaná od Západu a několika důležitých hráčů na Blízkém východě.
S jeho úřadováním však začalo také zpochybňování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, konkrétně na námořní základně Tartús a letecké základně Hmímím. Bašár Asad vládl v Sýrii od roku 2000. V prosinci loňského roku byl však svržen během nečekané povstalecké ofenzívy.
S novou syrskou vládou zahájila dialog Ukrajina. Její ministr zahraničí Andrii Sybiha navštívil Damašek hned v prosinci 2024 a tehdy prohlásil, že Kyjev i Damašek sdílejí podobné názory na pokračující vojenskou přítomnost Ruska v Sýrii.