
Bývalý velitel 12. brigády Azov Bohdan Krotevyč FOTO: Wikimedia Commons/ Ukrgreenpower/ CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons/ Ukrgreenpower/ CC BY-SA 4.0

Rozkazy na hraně zločinu, nezájem o přežití vojáků a primitivní styl vedení bojových operací vyčítá veliteli ukrajinské armády Oleksandru Syrskému bývalý velitel brigády Azov, obránce Azovstalu Bohdan Krotevyč. Syrskyj musí pryč, řekl doslova.
Veterán bojů na Ukrajině, legendární obránce Mariupolu, jeden z nejznámějších ukrajinských velitelů, bojovník pluku Azov a nyní již bývalý velitel stejnojmenné brigády Národní gardy Bohdan Krotevyč vyzval k odstoupení velitele ukrajinské armády Oleksandra Syrského, píše britský list The Guardian.
Krotevyč Syrského nařkl z nedostatku strategické představivosti a bezmála zločinných rozkazů, které zbytečně ohrožují životy ukrajinských vojáků, píše list o důstojníkovi, který v únoru opustil řady ukrajinských ozbrojených sil. Učinil tak prý především proto, aby o tomto problému směl promluvit, a také proto, že velení chtělo od vojáků věci, které by samo po sobě nepožadovalo.
Podle Krotevyče je Syrskyj pohlcen „manuálním mikromanagementem celé armády“, což ilustroval na rozkazu, aby vojáci trávili čas odpočinku příliš blízko u frontové linie.
„Začal jsem dostávat od vysokého armádního velení, od náčelníka štábu rozkazy, které začaly být více a více na hraně zločinu a které jsem nemohl podle svého dobrého svědomí plnit a dodržovat,“ řekl Krotevyč, proč se rozhodl skončit.
Rozkazy z časů minulých
Generální štáb podle něj například požadoval, aby vojáci, jejichž směna na bojové linii skončila, neodcházeli odpočívat do zázemí, ale přikazoval jim, aby odpočívali padesát metrů od fronty, což podle něj typicky představovala předsunutá pozorovací základna čety. To, že vojáci byli nuceni odpočívat takto blízko bojové linie, je podle něj samozřejmě vystavovalo smrtelnému nebezpečí.
Podle Krotevyče generalita nadále trestuhodně ignoruje aktuální podobu války, obzvláště to, jak fungují sebevražedné FPV drony, anebo klouzavé bomby. Vrchní velitelé ukrajinské armády podle něj nedokázali adekvátně zareagovat na fakt, že ruští operátoři bezpilotních letounů nyní nerušeně útočí na vzdálenost 22 kilometrů.
„Mají stále mentalitu bojů ve druhé světové válce. Pořád odmítají pochopit nové prostředky ničení cílů,“ řekl Krotevyč na adresu svých bývalých nadřízených. Stěžoval si, že se velitelé armády nadále spoléhají na směrnice vydané v roce 2016, aby ospravedlnili rozmístění vojáků u linie v době, kdy má válka již zcela jinou podobu.
V jednom případě prý neobdržel po ruském postupu povolení k přesunu dál od linie ani štáb jejich brigády, a tak následně dostali přímý zásah.
Syrskyj musí pryč
Krotevyč kritizoval také samotného náčelníka generálního štábu ukrajinské armády s tím, že Syrskyj nedokázal během svého působení prolomit ruské linie. Jedinou výjimku podle něj představovala invaze do Kurské oblasti, kde velitel ukrajinské armády našel nejslabší místo a provedl jednoduchý lineární úder.
Samotná invaze by podle něj dávala smysl, jenže Syrského pohltila natolik, že nedokázal věnovat pozornost ohromným problémům, které měli Ukrajinci jinde, zejména u Pokrovsku v Doněcké oblasti. Následně pak ukrajinské jednotky ponechal v Kurské oblasti příliš dlouho a nechal je převálcovat Rusy, takže utrpěli další zbytečné ztráty.
Ukrajina podle něj nedokázala nalézt cestu k manévrovací válce, zatímco „nepřítel nějak dokáže prolomit naše linie každý měsíc. Syrskyj se nepokouší aplikovat vysokou vědu a umění války, má jen dvě funkce“, prohlásil Krotevyč. „Když nepřítel útočí, tak tam nasypeš víc lidí. Když je nápor nepřítele drtivý, stáhni lidi a řekni, že ti záleží na životech lidí,“ dodal.
Chce si otevřít zpravodajskou agenturu
Krotevyč zdůraznil, že není nijak napojen na bývalého velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného a nemá v plánu sám se zapojovat do politiky. Chce si prý založit soukromou společnost „Strategická operační zpravodajská agentura (Soia)“ a zaměřit se na země nepřátelské vůči Ukrajině a vůči Západu. „Chci prostě destabilizovat Rusko, aby už znovu nemohlo zahájit válku,“ dodal ukrajinský hrdina.
Bohdan Krotevyč bojoval v řadách pluku Azov od roku 2014 a během plnohodnotné invaze velel bojovníkům, kteří zůstali v Mariupolu a bránili do poslední chvíle ocelárny Azovstal. Podobně jako oni následně upadl do ruského zajetí. Posléze byl spolu s dalšími veliteli pluku vyměněn za ukrajinského kolaboranta Viktora Medvedčuka. Po návratu na Ukrajinu se ujal funkce velitele štábu ve 12. brigádě ukrajinské Národní gardy AZOV, jedné ze dvou vojenských jednotek vytvořených ze stejnojmenného pluku. V únoru roku 2025 z armády odešel.