Syrští povstalci podporovaní americkou CIA, kteří v poslední době začali vyvíjet tlak na jednotky prezidenta Bašára Asada, jsou teď terčem ruského bombardování a nemají žádnou naději, že by je jejich američtí dobrodinci zachránili, přiznávají američtí činitelé.
Podle agentury AP nemá prezident Barack Obama moc možností, jak bránit rebely, které jeho vláda vyzbrojila a vycvičila. Rusové znají své cíle a mají vyspělou schopnost rozumět situaci na bojišti, upozornil republikánský člen Sněmovny reprezentantů Mike Pompeo, který zasedá ve Výboru pro zpravodajské služby.
CIA od roku 2013 vycvičila na 10 000 syrských bojovníků, ale detaily současného programu nejsou známy. Jisté je, že jeden z programů zkrachoval a před týdnem ministerstvo obrany oznámilo, že upustilo i od záměru vybudovat speciální syrskou jednotku. Někteří povstalci, kteří prošli výcvikem CIA, byli zajati a další zběhli k extremistickým skupinám.
Tajný program CIA je jedinou metodou, jak Spojené státy bojují proti Asadovi. Oficiálně jen bombardují Islámský stát a vybízejí Asada k odstoupení. Podle experta na Sýrii Joshuy Landise z Oklahomské univerzity se odhaduje, že 60 % – 80 % zbraní, které Amerika rebelům poslala, skončilo v rukou al-Káidy a jejích odnoží.
Ještě před několika měsíci přitom skupiny vycvičené CIA začaly dosahovat výrazných bojových úspěchů na jihu a severozápadě Sýrie, zdůrazňují nejmenovaní američtí představitelé.
V červenci a srpnu dobyli značné území v provinciích Idlib a Hamá, výrazně oslabili Asadovu armádu a začali ohrožovat Damašek. Ruské letouny je však v posledních dnech bombardovaly a ničily konkrétní budovy spojované s umírněnou syrskou opozicí.
Američtí zpravodajci zdůrazňují, že jedním z důvodů ruské intervence je upevnit pozici Ruska jako supervelmoci, podržet Asada a zasadit ránu Spojeným státům, které požadují Asadův odchod. Zbrzdit postup Islámského státu chtějí také, neboť v jeho řadách bojují Čečenci, kteří pro Rusko představují hrozbu.
Americká vláda horečně přemýšlí, jak na ruské kroky reagovat, ale málokdo věří, že by Spojené státy mohly své povstalecké spojence nějak ochránit. Obamova vláda vyloučila dodávky raket typu země-vzduch rebelům, které umí sestřelit letadlo, protože se obávají, že by mohly skončit v nesprávných rukou.
Někteří členové Kongresu navrhují zřízení bezletové zóny, odkud by povstalci mohli bezpečně operovat, nebo sestřelování syrských vrtulníků, které bombardují civilisty. V případě bezletové zóny by však americká armáda musela být ochotná zapojit se do vzdušných bitev se syrskou vládou, a to není.
Kongresmani přiznávají, že Spojené státy mají méně možností než před dvěma týdny a v současnosti nemají na ruské útoky žádnou jednoduchou odpověď, cituje nejmenované politiky agentura AP.